W ciągu ostatniej doby na Słowacji stwierdzono 10 315 nowych zakażeń koronawirusem (to najwyższa dobowa liczba przypadków w tym kraju od pojawienia się wirusa) i wykonano 30 175 testów PCR na SARS-CoV-2. Liczba hospitalizowanych z COVID-19 wzrosła do 3,2 tys. 288 osób zakażonych przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Powołując się na portal Our World in Data Reuter podaje, że w 5,5-milionowej Słowacji wzrost liczby infekcji (uwzględniając liczbę mieszkańców) jest najwyższy na świecie.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Ponad 28 tys. nowych zakażeń - więcej niż przed rokiem

W środę zbiera się słowacki rząd, który - według Reutera - ma podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia kolejnych obostrzeń, czyli ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Przed posiedzeniem minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że nie ma alternatywy.

- Jeśli chcemy być odpowiedzialni, mamy tylko jedną opcję, reszta to populizm - stwierdził polityk, który wcześniej informował, że partie rządzące zawarły wstępne porozumienie w sprawie dwutygodniowego lockdownu.

Czytaj więcej

Borys Budka
Lockdown na święta Bożego Narodzenia? Budka: Absolutnie nie. Polacy nie chcą tracić pracy

W Europie lockdown wprowadziła wcześniej Austria. Od poniedziałku Austriacy mają pozostać w domach, a opuszczać mogą je jedynie w celu wykonania podstawowych zakupów, udania się do lekarza lub wykonania ćwiczeń pozwalających zachować dobrą formę fizyczną. W Austrii do 13 grudnia zamknięte będą restauracje i większość sklepów. Odwołane zostały imprezy masowe. Szkoły i przedszkola oraz żłobki będą otwarte, ale rodziców zachęca się, by zatrzymali dzieci w domach.