Ile głowic atomowych będą mieć Chiny. Pentagon gwałtownie zmienia szacunki

Pentagon gwałtownie zwiększył swoje szacunki dotyczące tego, jak będzie zwiększał się arsenał atomowy Chin w najbliższych latach. Zdaniem najnowszych szacunków amerykańskiego Departamentu Obrony do 2027 roku Chiny mogą mieć 700 głowic, a do 2030 roku - 1 000.

Publikacja: 04.11.2021 11:10

Chiński arsenał atomowy ma powiększyć się do 2030 roku do tysiąca głowic

Chiński arsenał atomowy ma powiększyć się do 2030 roku do tysiąca głowic

Foto: Adobe Stock

W ubiegłym roku Pentagon szacował, że do 2030 roku Chiny mogą zwiększyć swój potencjał nuklearny do 400 głowic.

Według szacunków Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute) z początku 2021 roku USA mają w arsenale ok. 5,5 tysiąca głowic atomowych.

Waszyngton regularnie wzywa Chiny do tego, by kraj ten dołączył do nowego traktatu o kontroli zbrojeń, którego stroną byłyby jeszcze USA i Rosja.

Czytaj więcej

Ściśle tajna chińska broń atomowa

W corocznym raporcie dla Kongresu na temat chińskiej armii, Pentagon wyraził obawy w związku z rosnącą presją militarną Chin na Tajwan. Największy nacisk w raporcie Departament Obrony kładzie jednak na rozwój potencjału nuklearnego Chin.

"W ciągu następnej dekady, Chińska Republika Ludowa zamierza zmodernizować, zdywersyfikować i zwiększyć swoje siły nuklearne" - czytamy w raporcie. Pentagon odnotowuje też, że Chiny budują co najmniej trzy pola z silosami rakietowymi, z których będzie można wystrzeliwać rakiety międzykontynentalne wyposażone w głowice atomowe.

1 000

Tyle głowic atomowych mają mieć Chiny do 2030 roku

Chiny deklarują, że mogą rozmawiać o przystąpieniu do porozumienia o kontroli zbrojeń dopiero wówczas, gdy USA zredukują liczbę głowic atomowych do poziomu obecnego arsenału Chin.

Polityka
Aleksander Łukaszenko ułaskawił Sofię Sapiegę, byłą partnerkę Ramana Pratasiewicza
Polityka
Turcja: 16-latek aresztowany po dorysowaniu wąsów na plakacie Erdogana
Polityka
Korea Północna: Organizacja dziecięca przekazała armii wyrzutnie rakiet
Polityka
Indie: Szef rządu szuka winnych katastrofy
Polityka
Serbia odwraca się od Rosji