- Nie można chować do kieszeni pieniędzy, ale odrzucać wartości - mówił De Croo.

Odnosząc się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który na łamach "Financial Times" deklarował, że jest zdeterminowany bronić Polski, gdyby Komisja Europejska "wypowiedziała jej III wojnę światową i odmówiła wypłaty środków unijnych", De Croo stwierdził, że polski premier "igra z ogniem prowadząc wojnę z europejskimi kolegami na użytek polityki wewnętrznej".

Czytaj więcej

Premier o wizji III wojny światowej. „Morawiecki jest tylko posłańcem Kaczyńskiego. W dodatku pogubionym”

Według De Croo Morawiecki "prowadzi niebezpieczną grę".

- Zdecydowana większość państw członkowskich - od Krajów Bałtyckich, po Portugalię - zgadza się, że nasza Unia jest unią wartości, nie bankomatem - stwierdził De Croo nawiązując do faktu, że Polska otrzymuje więcej z budżetu UE, niż do niego wpłaca.

Premier Morawiecki igra z ogniem prowadząc wojnę z europejskimi kolegami na użytek polityki wewnętrznej

Alexander De Croo, premier Belgii

Polska znajduje się w sporze z Komisją Europejską ws. reformy sądów prowadzonej przez rząd PiS. Po wyroku TSUE KE domaga się od Polski likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, przywrócenia niezależności sądów oraz przywrócenia do pracy zawieszonych w obowiązkach służbowych sędziów. W związku ze sporem Komisja Europejska nadal nie zatwierdziła Krajowego Planu Odbudowy przedstawionego przez rząd PiS, co jest warunkiem otrzymania przez Warszawę środków z Funduszu Odbudowy.