- Pana ministra środowiska Michała Kurtykę zastąpi pani Anna Moskwa. Pan minister Kurtyka podjął tę decyzję z powodów osobistych. Wreszcie zastępstwo na stanowisku ministra rozwoju i technologii, wejdzie w tą rolę pan minister Piotr Nowak. To dobrze znana mi osoba, pracowaliśmy razem w Ministerstwie Finansów - ogłosił premier. W ostatnim czasie funkcję ministra rozwoju i technologii pełnił sam premier Morawiecki, który przejął obowiązki szefa tego resortu po odwołaniu z rządu Jarosława Gowina.

- Tworzymy także Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tę funkcję zaproponowałem panu Kamilowi Bortniczukowi, który tę funkcję przyjął - dodał.

Czytaj więcej

Rekonstrukcja rządu. „Wielu w PiS ucieszyłoby się z powrotu Beaty Szydło”

- Wreszcie poprosiłem pana ministra Grzegorza Pudę, aby przeszedł na stanowisko konstytucyjnego ministra funduszy i polityki regionalnej. Dziś o godzinie 17 u prezydenta odbędzie się uroczystość związana z tymi zmianami - zapowiedział premier.

Do rekonstrukcji rządu, będącej m.in. pokłosiem zmian w koalicji Zjednoczonej Prawicy, w której Porozumienie Jarosława Gowina zastąpiła Partia Republikańska Adama Bielana (politykiem partii Bielana jest Kamil Bortniczuk) miało dojść już przed tygodniem, ale wówczas rekonstrukcję przełożono ze względu na napięty kalendarz prezydenta i premiera (ten pierwszy przebywał na Litwie, ten drugi udawał się na szczyt Unii Europejskiej).

Do powołania Ministerstwa Sportu i Turystyki dochodzi zaledwie rok po likwidacji Ministerstwa Sportu w czasie rekonstrukcji rządu w październiku 2020 roku.

Henryk Kowalczyk będzie czwartym wicepremierem w rządzie Morawieckiego - obecnie teki wicepremierów mają też Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin i Piotr Gliński. Kaczyński ma jednak odejść z rządu w najbliższym czasie co zapowiedział na konferencji prasowej poświęconej założeniom Ustawy o obronie ojczyzny.