- W czasie spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim wystąpiłem z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią – napisał prezydent Andrzej Duda dziś w mediach społecznościowych. Prezydent dodał, że „trzeba pomóc imigrantom koczującym po białoruskiej stronie granicy". - Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy. W ciężarówkach są namioty, łóżka i koce – napisał prezydent.

Andrzej Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy zwrócił się z inicjatywą o przygotowania i wysłanie transportu z pomocą humanitarną. – Pan premier podjął tę inicjatywę i ten transport właśnie dziś wyruszy do przejścia granicznego – powiedziała podczas konferencji  Bogna Janke, minister w KPRP.

Czytaj więcej

Pierwsze Damy w Michałowie. "Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci"

Kilka dni temu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli prezydent Duda, premier Mateusz Morawiecki, komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Było ono poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Prezydent Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb zwrócił się z inicjatywą o przygotowanie i wysłanie transportu z pomocą humanitarną. Transport jeszcze dziś ma wyjechać na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie będzie oczekiwał na decyzję władz białoruskich.

To już kolejny transport humanitarny z Polski wysyłany na polsko-białoruską granicę. Poprzedni konwój z pomocą na Białoruś został wysłany z Polski  23 sierpnia, ale strona białoruska go nie przyjęła. A 5 października MSZ i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podjęły decyzję, żeby udzielić pomocy Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów. Charge d'affaires Białorusi otrzymał notę z propozycją konwoju humanitarnego. Nie został wpuszczony przez stronę białoruską.