Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii rozważa sprzedaż rakiet typu ziemia–ziemia, w które zostałyby wyposażone kutry ukraińskiej marynarki wojennej. Nie wiadomo, o jakie dokładnie pociski chodzi, ale to groźna broń, gdyż może zostać wycelowana jednocześnie w kilka kutrów przeciwnika. Rozmowy dotyczą też dostaw ukraińskim siłom powietrznym pocisków rakietowych Brimstone, które mogą zwalczać niewielkie cele ruchome (były używane przez Brytyjczyków np. do zwalczania terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego). Poinformował o tym w czwartek „The Times", tego samego dnia informacje potwierdził brytyjski resort obrony.

Czytaj więcej

Jens Stoltenberg
Nowa strategia NATO przewiduje obronę przed atakiem Rosji z kosmosu

W czerwcu w Odessie podpisano odpowiednie porozumienie. Dotyczy udzielenia przez Londyn kredytu w wysokości 1,25 mld funtów na rozwój ukraińskiej marynarki, która znalazła się w opłakanym stanie po aneksji Krymu przez Rosjan w 2014 roku. Kilka dni temu ukraiński ambasador w Londynie Wadym Prystajko zdradził, że za te pieniądze zostaną m.in. wybudowane dwie bazy marynarki wojennej, jedna na wybrzeżu Morza Czarnego, a druga nad Morzem Azowskim. Wielka Brytania sprzeda też Ukrainie kutry i udostępni technologię ich budowy do wykorzystania w ukraińskich stoczniach. Dostarczenie broni ofensywnej, jak się okazuje, również było częścią porozumienia. Decyzję już skrytykowało rosyjskie MSZ. – To nie będzie sprzyjało uregulowaniu konfliktu w Donbasie – mówił w czwartek wiceszef resortu Andriej Rudenko.

Niewiele krajów europejskich zdecydowało się na sprzedaż broni Ukrainie, tak jak zrobiły to np. Stany Zjednoczone, dostarczając jej przenośne wyrzutnie przeciwpancerne Javelin. Niemcy odmawiają sprzedaży broni Ukraińcom od początku rosyjskiej agresji, a np. Francuzi dostarczają stacje do walki radioelektronicznej. Ukraina importuje uzbrojenie i sprzęt wojskowy również z Polski, Turcji i Bułgarii. Ale w 90 proc. armię nad Dnieprem wyposaża ukraiński przemysł zbrojeniowy, bo Ukraina z roku na rok staje się jednym z największych eksporterów broni na świecie.