Analitycy uważają, że test pocisku SLBM nowego typu przybliża Koreę Północną do tego, by do służby w siłach zbrojnych tego kraju wszedł okręt podwodny uzbrojony w pociski balistyczne. O teście pocisku informowała we wtorek armia Korei Południowej. Strona południowokoreańska kilka godzin po teście sugerowała, że wystrzelony ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej pocisk to rakieta SLBM.

1

Tyle okrętów podwodnych klasy Sinpo pełni służbę w marynarce wojennej Korei Północnej

Biały Dom wezwał Koreę Północną, by powstrzymała się od dalszych "prowokacji". Rzecznik Białego Domu, Jen Psaki poinformowała we wtorek, że USA pozostają otwarte w rozpoczęcie rozmów dyplomatycznych z Koreą Północną na temat jej programu zbrojeń. Pjongjang jak dotąd odrzucał taką możliwość oskarżając Waszyngton i Seul, że te mówią o dyplomacji, a jednocześnie zwiększają napięcie na Półwyspie Koreańskim przez swoje działania militarne, takie jak wspólne ćwiczenia armii USA i Korei Południowej.

USA i Wielka Brytania chcą, by najnowszym testem broni rakietowej przeprowadzonym przez Koreę Północną zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Poprzedni test rakiety SLBM miał miejsce w Korei Północnej w 2016 roku. Pocisk wystrzelono wówczas z tego samego okrętu, z którego zrobiono to we wtorek - podała północnokoreańska agencja KCNA. To eksperymentalny okręt podwodny klasy Sinpo - dotychczas w siłach zbrojnych Korei Północnej służbę pełni tylko jeden okręt tego typu.

Czytaj więcej

Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną ze wschodniego wybrzeża

Na zdjęciach opublikowanych przez KCNA widać smuklejszą i mniejszą rakietę niż ta, którą testowano w 2016 roku. Może to być rakieta, którą Korea Północna po raz pierwszy zaprezentowała na targach zbrojeniowych w Pjongjangu, w ubiegłym tygodniu. Zmniejszenie rakiety SLBM oznacza, że na pokład okrętu podwodnego rakiet takich może wejść więcej, choć zapewne mają one mniejszy zasięg. Kim Dong-yup, były oficer marynarki Korei Południowej ocenił, że rakieta testowana we wtorek może być zmodernizowaną wersją rakiety balistycznej krótkiego zasięgu KN-23, którą testowano już w 2019 roku.

Korea Północna przeprowadzała w ostatnich latach testy rakiet krótkiego zasięgu, które - według analityków - są projektowane tak, aby mogły uniknąć zniszczenia przez system obrony rakietowej Korei Południowej.