Przed miesiącem odbył się Kongres Założycielski Partii Republikańskiej, na którym wybrano krajowe władze ugrupowania. Prezesem Republikanów jednomyślnie wybrany został europoseł PiS Adam Bielan.

W czasie kongresu Bielan potwierdził uczestnictwo ugrupowania w Zjednoczonej Prawicy oraz prowadzenie przez nowe ciała statutowe rozmów na temat koalicji rządowej.

Według nieoficjalnych informacji RMF FM, rozmowy te zakończyły się podpisaniem umowy między PiS a Partią Republikańską. Stacja podała, że w ramach umowy republikanie otrzymali obietnicę startu z list PiS w wyborach parlamentarnych, samorządowych i europejskich.

Czytaj więcej

Rekonstrukcja rządu. Kamil Bortniczuk kandydatem na ministra

Strony miały też uzgodnić, że politycy Partii Republikańskiej otrzymają dwa stanowiska ministerialne. Według RMF FM, ministrem bez teki ma być Michał Cieślak, poseł VIII i IX kadencji, 30 września 2020 r. nominowany na funkcję ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reaktywowane ma zostać Ministerstwo Sportu, a na jego czele ma stanąć Kamil Bortniczuk.

W środę medialne spekulacje na temat resortu sportu potwierdziła Kancelaria Prezydenta, która poinformowała o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Bortniczukiem, "kandydatem na ministra sportu".

W ramach poprzedniej rekonstrukcji rządu Ministerstwo Sportu zostało zlikwidowane, a obowiązki ministra w tym zakresie przejął wicepremier Piotr Gliński, minister kultury.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Bortniczuk i Cieślak byli wcześniej związani z Porozumieniem Jarosława Gowina.