Kancelaria premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, po pojawieniu się informacji o zatrzymaniu byłego szefa katalońskiego rządu wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że Puidgemont musi odpowiedzieć za swoje działania przed sądami, "dokładnie tak, jak każdy inny obywatel".

W piątek ma się odbyć przesłuchanie Puigdemonta w związku z wnioskiem Hiszpanii o ekstradycję.

Puigdemont został zatrzymany na granicy z Włochami na Sardynii, na lotnisku w Alghero, na którym wylądował w czwartek wieczorem.

W marcu Parlament Europejski, w którym zasiada obecnie Puigdemont, pozbawił go immunitetu

O tym czy były szef katalońskiego rządu zostanie wydany Hiszpanii zdecyduje włoski sąd.

- Wierzymy, że władze sądowe zwolnią Puigdemonta. To czwarty raz, gdy to się stało (Puigdemont został zatrzymany - red.) - powiedział prawnik katalońskiego polityka, Gonzalo Boyer.

W marcu Parlament Europejski, w którym zasiada obecnie Puigdemont, pozbawił go immunitetu, którym polityk cieszył się od wyborów w 20019 roku. Obecnie Puidgemont przebywa na stałe na dobrowolnym wygnaniu w Belgii. 

Czytaj więcej

Pierwsze posiedzenie nowego PE: Puste miejsca katalońskich eurodeputowanych

Hiszpania wydała za politykiem Europejski Nakaz Aresztowania, w którym domaga się zatrzymania Puigdemonta i ekstradycji w związku z jego rolą przy organizacji referendum niepodległościowego.

W piątek rano w Barcelonie ma dojść do demonstracji, których uczestnicy będą domagać się zwolnienia Puigdemonta z aresztu.