W liście samorządowcy informują o spotkaniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Hetmana Kraju Libereckiego Martina Puty oraz przedstawicieli miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza z Ministrem Klimatu i Środowiska rządu RP.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek 20 września.

"Podczas spotkania strony samorządowe Polski i Czech - Województwa Dolnośląskiego i Kraju Libereckiego wyraziły wolę kontynuowania długotrwałych, przyjaznych stosunków i współpracy między naszymi Państwami" - czytamy w przesłanej mediom informacji.

Obie strony rozmów podkreślają, że do porozumienia w sprawie funkcjonowania Kopalni Turów należy dojść w drodze konsensusu i dobrosąsiedzkich relacji, mając na uwadze przede wszystkim dobro mieszkańców.

"Jak najszybsze zawarcie czesko-polskiej umowy międzyrządowej, zagwarantuje zakończenie sporu i zapewni przestrzeganie wszystkich norm prawnych po czeskiej i polskiej stronie granicy" - kończą podpisani pod listem samorządowcy:

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rzeczpospolita Polska

Martin Puta, Hetman Kraju Libereckiego, Republika Czeska

Wojciech Dobrołowicz, Burmistrz Miasta Bogatynia

Michael Canov, Senator Republiki Czeskiej, Burmistrz Miasta Chrastava

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Josef Horinka, Burmistrz Miasta Hradek nad Nysą

Jiri Stodulka, Burmistrz Miasta Frydlant

Vladimir Stribrny, Burmistrz Miasta Hermanice, Przewodniczący Mikroregionu Frydlantskiego

Decyzją TSUE Polska musi płacić 500 tys. euro dziennie kary za niewstrzymanie pracy Kopalni Turów, której funkcjonowanie jest kwestią sporną między Czechami a Polską. Polska nie zastosowała się do zalecenia TSUEo zawieszeniu pracy kopalni do chwili zapadnięcia ostatecznego wyroku.

Czytaj więcej

Polska zapłaci za kopalnię Turów Komisji Europejskiej