Partnerstwo postrzegane jest przez analityków jako reakcja na rosnące wpływy Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

Australia będzie drugim krajem, po Wielkiej Brytanii, który uzyska dostęp do amerykańskiej technologii pozwalającej budować atomowe okręty podwodne (Wielka Brytania uzyskała dostęp do tej technologii w 1958 roku).

- Nasz świat staje się coraz bardziej złożony, szczególnie tu, w regionie Indo-Pacyfiku - powiedział premier Australii Scott Morrison komentując ustanowienie partnerstwa z USA i Wielką Brytanią.

2

Tyle krajów świata uzyskało dostęp do amerykańskiej technologii pozwalającej budowąć okręty podwodne o napedzie atomowym

- Aby odpowiedzieć na te wyzwania musimy podnieść nasze partnerstwo na nowy poziom - dodał.

Morrison zapowiedział, że Australia odstąpi od wartego 40 mld dolarów porozumienia z Francją, na mocy którego miała pozyskać konwencjonalne okręty podwodne i - zamiast tego - zbuduje osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Okręty nie będą mieć na pokładzie broni atomowej.

Okręty podwodne z napędem atomowym mogą spędzić więcej czasu pod wodą niż konwencjonalne okręty podwodne co umożliwia im przenikanie w sposób niezauważony w rejon zapalny - taki jak np. Morze Południowochińskie, na którym krzyżują się roszczenia Chin i kilku innych państw regionu.

Partnerstwo USA, Wielkiej Brytanii i Australii skrytykowały już Chiny, które zarzuciły państwa będące stronami tej umowy o "zimnowojenną mentalność".

Czytaj więcej

Joe Biden i Boris Johnson
Pakt USA-Wielka Brytania-Australia. Chiny: Zimnowojenna mentalność
Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry