Los Angeles: Obowiązek szczepień dla uczniów powyżej 12. roku życia

Władze odpowiedzialne za edukację w hrabstwie Los Angeles nakazały szczepienia przeciw COVID-19 wszystkich uczniów powyżej 12 roku życia - informuje Reuters.

Publikacja: 10.09.2021 05:08

Uczniowie liceum w Los Angeles w kolejce do punktu szczepień

Uczniowie liceum w Los Angeles w kolejce do punktu szczepień

Foto: PAP/EPA

Rada Edukacji hrabstwa Los Angeles jednogłośnie poparła wprowadzenie obowiązku szczepień dla uczniów, mimo sprzeciwu części rodziców, którzy martwią się o to, czy szczepionki są bezpieczne i podkreślają, że mają prawo do podejmowania własnych decyzji ws. zdrowia swoich dzieci.

- Nie postrzegam tego jako twojego czy mojego wyboru - mówiła członkini Rady, Jackie Goldberg. - Postrzegam to jako konieczność z punktu widzenia społeczności. To oznacza, że ludzie muszą robić rzeczy, z którymi nie czują się dobrze, co do których nie są pewni, nawet jeśli wiążą się one z ryzykiem - dodała.

Od głosu musiał wstrzymać się członek Rady, Scott Schmerelson, który jest akcjonariuszem koncernu Pfizer. Po głosowaniu powiedział jednak, że popiera decyzję ws. obowiązku szczepień uczniów.

Obowiązek szczepień ma dotyczyć wszystkich z ponad 600 tysięcy uczniów w hrabstwie Los Angeles, którzy mają 12 lub więcej lat, chyba, że względy medyczne, albo wyznawane wierzenia, nie pozwalają im na przyjęcie szczepionki.

Czytaj więcej

Biden ogłasza obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla milionów pracowników

Już wcześniej Rada wprowadziła obowiązek szczepień pracowników szkół.

Obowiązek szczepień nie dotyczy niewielkiego odsetka uczniów, których rodzice zdecydowali się na domowe nauczanie.

W maju Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 12 i więcej lat przeciw COVID-19 szczepionką Pfizer/BioNTech

Blisko 73 proc. uczniów w okręgu szkolnym Los Angeles to Latynosi. Członkowie Rady zapowiedzieli, że podejmą próby przekonania ich rodziców w kwestii bezpieczeństwa szczepień. Zwrócili przy tym uwagę, że wielu rodziców tych dzieci nie ufa władzom.

W czasie posiedzenia Rady rodzice sprzeciwiający się obowiązkowi szczepień pytali, czy mogą pozwać władze okręgu szkolnego mogą zostać pozwane, jeśli u dziecka pojawią się efekty uboczne szczepienia.

Prezydent Joe Biden w czwartek wezwał do wprowadzania obowiązków szczepień, w tym dla pracowników szkół.

Wcześniej co najmniej jeden okręg szkolny na przedmieściach Los Angeles, Culver City, wprowadził już obowiązek szczepień dla uczniów.

W maju Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 12 i więcej lat przeciw COVID-19 szczepionką Pfizer/BioNTech. Jak dotąd żadnej szczepionki nie dopuszczono do użycia w grupie dzieci mających mniej niż 12 lat.

Polityka
Kosowo. Żołnierze NATO ranni w starciach z serbskimi demonstrantami
Polityka
Nad Bosforem bez zmian
Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska