Agencja RIA Nowosti informowała, że szef rosyjskiego resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew wraz z gubernatorem Kraju Krasnojarskiego obserwował międzyresortowe ćwiczenia dotyczące ochrony przed sytuacjami kryzysowymi w strefie arktycznej.

Ministerstwo podało w komunikacie, że "Ziniczew zginął tragicznie podczas służby". Polityk próbował ratować Aleksandra Mielnika, filmowca, który przybył do Norylska, by nakręcić dokument o Arktyce.

Jak przekazano, stojący na krawędzi urwiska filmowiec poślizgnął się i wpadł do wody. Minister próbował go złapać i skoczył za nim. Obaj mężczyźni zginęli.

Czytaj więcej

Wybuch poważnie uszkodził budynek
Rosja: Wybuch w budynku w mieście pod Moskwą. Ściana wieżowca runęła

- Było wielu świadków. Nikt nie zdążył zorientować się, co się stało, gdy minister skoczył do wody i rozbił się o wystającą skałę - relacjonowała Margarita Simonian, szefowa telewizji Russia Today.

Jewgienij Ziniczew miał 55 lat.

Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że prezydent Władimir Putin został poinformowany o zdarzeniu.

Sylwetka

Jewgienij Ziniczew

Urodził się 18 sierpnia 1966 r. w Petersburgu (wówczas Leningradzie). Był absolwentem Wydziału Ekonomii i Finansów Petersburskiego Instytutu Biznesu i Prawa. W 2013 r. przeszedł przekwalifikowanie zawodowe w Wyższej Szkole Wojskowej Sztabu Generalnego. W latach 1984-86 służył we Flocie Północnej, największym morskim związku operacyjnym Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Pracował w organach bezpieczeństwa ZSRR, później był zastępcą szefa Zarządu FSB Obwodu Kaliningradzkiego, a od listopada 2016 r. - zastępcą dyrektora FSB. Na czele Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych stanął w 2018 r. W grudniu 2020 r. otrzymał stopień generała armii.