Reklama

Marcin Przydacz: Granica to nie miejsce na happeningi

Sceny, które prezentowali politycy opozycji na granicy nie powinny mieć miejsca - mówił Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych, w rozmowie z Radiem PLUS.

Publikacja: 01.09.2021 13:08

Marcin Przydacz: Granica to nie miejsce na happeningi

Foto: PAP/Marcin Obara

Marcin Przydacz scharakteryzował elementy wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję.

- Rosja w ostatnich latach podejmowała bardzo agresywne kroki np. w Gruzji i Ukrainie. Kryzys migracyjny jako element działalności hybrydowej był jednym z elementów polityki destabilizującej. To jeden z trzech elementów wojny hybrydowej: wykorzystywanie mniejszości, wysyłanie migrantów i działania dezinformacyjne. Symptomy tego typu działań widzimy obecnie - przekonywał.

Wiceminister MSZ-u sygnalizował również potrzebę wzmożonej czujności polskich służb, w trakcie wojskowych ćwiczeń rosyjsko-białoruskich "Zapad".

- Musimy mieć świadomość, że tysiące żołnierzy rosyjskich i białoruskich będzie ćwiczyć nad polską granicą. Znamy scenariusze poprzednich ćwiczeń, w których użyto kraju przypominającego Polskę - o takim samym potencjale militarnym - w roli agresora lub celu do ataku - mówił polityk.

Marcin Przydacz odniósł się do działań polityków opozycji na granicy polsko-białoruskiej.

Reklama
Reklama

- Sceny, które prezentowali politycy opozycji na granicy nie powinny mieć miejsca. To nie jest Miasteczko Wilanów, żeby robić tam happeningi. To jest granica państwa i UE - mamy dużą odpowiedzialność chroniąc nie tylko Polskę, ale cały nasz sojusz - podkreślił.

Wiceminister MSZ-u był także pytany o to czy Polska zwróci się do Frontexu - europejskiej agencji zajmującej się ochroną granic UE.  - Na tym etapie nie takich planów by zwracać się o pomoc do Frontexu. To co było potrzebne, to wprowadzenie zmian prawnych uniemożliwiających prowokacyjne działania - stwierdził.



Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Okrągły Stół znika z Pałacu Prezydenckiego. Nawrocki: Dziś skończył się w Polsce postkomunizm
Polityka
Prof. Andrzej Nowak: Jeśli PiS wygra w 2027 roku, to będzie moment na zmianę pokoleniową
Polityka
O co i z kim walczy Adam Glapiński? Znamy kulisy konfliktu w NBP
Polityka
Nowy ranking zaufania: Karol Nawrocki na czele, Jarosław Kaczyński jak Grzegorz Braun
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama