Jak ustalił Onet, prezydent zawetuje nowelizację ustawy medialnej. Ma to zrobić po rozmowach z wysokim przedstawicielem amerykańskiej administracji i w porozumieniu z samym prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Nowelizacja wzbudziła sprzeciw opozycji, mediów i samych właścicieli TVN - amerykańskiej firmy Discovery.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda zapewnia, że będzie stał na straży wolności słowa i swobody prowadzenia dział
Zwrot w sprawie „lex TVN”. Prezydent Duda sygnalizuje weto

Wielu komentatorów oceniało, że partia rządząca uderza w niechętną sobie i krytyczną wobec rządów PiS stację telewizyjną.

Politycy PiS natomiast przekonywali, że jest to wyłącznie regulacja prawna, która ma zapobiec możliwości wykupu mediów w Polsce przez państwa krajowi "nieżyczliwe", lub, jak mówił Kaczyński, przez "narkobiznes".

Zapewniam, że będę cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad - wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu z 15 sierpnia

Sygnały o tym, że Duda chce zawetować ustawę, pojawiły się już w przemówieniu prezydenta przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdy zapewniał on, że będzie stał na straży "zasady wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej", a przepisy zawarte w nowelizacji (które ograniczają możliwość zakupu mediów w Polsce wyłącznie dla podmiotów  z Europejskiego Obszaru Gospodarczego - red.).  ocenił jako "kontrowersyjne".

Jak pisze dziś Onet, coraz wyraźniejsze sygnały świadczące o tym, że Duda zawetuje lex-TVN, nie są skutkiem konfliktu na linii Pałac Prezydencki - Nowogrodzka, a przeciwnie - efektem porozumienia.

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości ma bowiem mieć świadomość porażki w sprawie nowelizacji, a prezydenckie weto pozwoli PiS na krok wstecz.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ