Gowin był pytany m.in. o słowa Pawła Kukiza, który w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" mówił, że jego środowisko ma porozumienie z PiS. Mówił też m.in. że nie poprze wniosku o odwołanie marszałek Sejmu, Elżbiety Witek.

- Wierzę, że w wielu ważnych dla Polski sprawach Kukiz będzie głosował przeciw złym rozwiązaniom proponowanym przez PiS - stwierdził Gowin w czasie konferencji prasowej w Sejmie.

W kontekście "lex TVN", nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą Kukiz poparł, Gowin stwierdził, że w jego ocenie "ta ustawa jest niekorzystna dla Polski".

- W oczywisty sposób narusza Traktat o stosunkach handlowych między Polską a USA z 1990 roku, narusza wolność słowa i wolność mediów, naraża nas na konflikt z najważniejszym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone - wyliczał Gowin.

- Wierzę, że posłowie podtrzymają weto senackie. Jeśli nie, będę apelował do prezydenta (Andrzeja) Dudy o zawetowanie tej ustawy - dodał.

Na pytanie o wiceministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego - m.in. Marcina Ociepę i Andrzeja Guta-Mostowego - którzy pozostali w rządzie PiS i rozstali się z Porozumieniem Gowin stwierdził, że "nie chce oceniać postępowania byłych kolegów".

- Dla każdego z nas to był czas próby, jedni zdali ją lepiej, jedni gorzej - dodał.

Gowin podkreślił też, że nie jest ważne czy byli członkowie Porozumienia wypowiedzieli jemu lojalność, ale czy "głosowanie za 'lex TVN' było głosowaniem za zachowaniem lojalności wobec Polski". - Moim zdaniem nie - stwierdził.