Jak wynika z naszych informacji, wśród nowych propozycji będzie m.in. mechanizm gwarantujący stabilność budżetów samorządów z roku na rok.

- To realizacja "Polskiego Ładu" dla samorządów, które były przekonywane, że mają stracić na tym programie. W rzeczywistości mogą zyskać nawet blisko 10 proc. w 2022 roku. Przewidywana jest specjalna dotacja w wysokości 8 miliardów złotych, którą JST otrzymają w 2021 roku i będą mogły wykorzystać w 2022. Zaproponujemy również uelastycznienie reguł finansowych z których korzystają samorządy przy ustalaniu swoich budżetów oraz subwencję inwestycyjną opartą na dedykowanym, obiektywnym algorytmie - przekonuje nasz rozmówca z rządu znający szczegóły nowych pomysłów.

Jak dodaje, nowe rozwiązania uzupełniają uruchomiony już teraz fundusz inwestycyjny "Polski Ład". - Ten fundusz gwarantuje dofinansowanie projektów na poziomie 95 proc. - podkreśla.

Samorządowcy, tuż po prezentacji "Polskiego Ładu" w maju tego roku podkreślali, że wprowadzenie rozwiązań podatkowych w nim zawartych będzie miało negatywne konsekwencje dla budżetów samorządów.

- Po "Polskim Ładzie" nie będzie samorządu - przestrzegał w ubiegłotygodniowym podcaście "Mówią Prezydenci" prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W podobnym tonie od kilku miesięcy wypowiadali się prezydenci innych miast oraz samorządowe organizacje, w tym Unia Metropolii Polskich czy Związek Miast Polskich.