– Szczecińska komunikacja, jej trzon, jest oparta o tramwaje. Cały czas modernizujemy drogi i węzły komunikacyjne. Chcemy też, by w 2023 roku ruszyła Szczecińska Kolej Metropolitalna. To największa taka inwestycja w Polsce. Oczywiście głównym beneficjentem jest tu PKP, które modernizują torowiska, ale my inwestujemy w całą infrastrukturę towarzyszącą. Mamy też dwie duże inwestycje kubaturowe  – mówi o priorytetach szczecińskich inwestycji Piotr Krzystek.

W rozmowie również o dalszych priorytetach inwestycyjnych Szczecina, jak np. inwestycje w miejsca pracy i jakość życia. – Miejsca pracy przyciągają do miast. Inwestujemy również w to cały czas. Chcemy, by liczba mieszkańców rosła. W obszarze metropolitalnym lekko rośniemy, to chcemy utrzymać, jeśli mamy myśleć o rozwoju. Wszystkie miasta w Polsce muszą o tym myśleć, o zwiększaniu swojej atrakcyjności – mówił prezydent. W podcaście też o wpływie pandemii na budżet miasta oraz o obawach związanych z Polskim Ładem. – Czekamy na to, co zrobi rząd. Idea obniżenia podatków jest słuszna, tylko nie może to być kosztem jakości usług świadczonych przez państwo. Bo to nie tylko rząd, ale i samorządy. Rząd powinien dbać o samorząd, by jak najwięcej tematów można było za pomocą najbliższej struktury mieszkańcom realizować. A teraz myśli się odwrotnie – podkreślił prezydent.

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.