Partie opozycyjne prowadzą rozmowy w sprawie odwołania marszałek Sejmu Elżbiety Witek. – Żeby zmienić marszałek polskiego Sejmu, trzeba uzgodnień od Konfederacji, przez Porozumienie, Lewice, PSL, Hołownię, Koalicję Obywatelską i te wszystkie siły dzisiaj ze sobą rozmawiają, w tym tygodniu są zaplanowane spotkania, których celem jest wyłonienie kandydata bądź kandydatki, który udźwignie i odbierze władzę w Sejmie z rąk PiS-u – mówił Krzysztof Gawkowski.

Powodem domagania się odwołania Elżbiety Witek jest decyzja o reasumpcji głosowania w sprawie odroczenia posiedzenia Sejmu. W ocenie opozycji marszałek Sejmu dopuściła się złamania prawa.

- Czy odwołanie Elżbiety Witek jest możliwe pokaże sejmowa arytmetyka. Ja będę rekomendował głosowanie za odwołaniem - zapowiedział były wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z TOK FM.

Zdaniem lidera Porozumienia nie ma już Zjednoczonej Prawicy. - Jest koalicja PiS, Solidarna Polska plus przystawki i uciekinierzy z różnych partii  - skomentował. Jednocześnie dodał, że po opuszczeniu koalicji nie oznacza, że jego ugrupowanie będzie "totalną opozycją". Sformułowania takiego użył prezydent Andrzej Duda wręczając Gowinowi akt odwołania z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.

- Porozumienie nie będzie opozycją totalną. My nie wstydzimy się, że byliśmy częścią Zjednoczonej Prawicy - powiedział.