Poznaliśmy uzasadnienie reasumpcji. To jedno zdanie

Posłowie, którzy wnioskowali w środę o reasumpcję przegranego przez PiS głosowania ws. odroczenia obrad Sejmu, uzasadnili swój wniosek jednym zdaniem - ujawnił Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej.

Aktualizacja: 12.08.2021 15:50 Publikacja: 12.08.2021 15:30

Poznaliśmy uzasadnienie reasumpcji. To jedno zdanie

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. lex TVN), która ogranicza możliwość nabywania udziału w polskich mediach przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W czasie obrad opozycja wygrała głosowanie o odroczenie posiedzenia. Marszałek Elżbieta Witek zdecydowała o reasumpcji głosowania. Po przerwie zdanie zmieniło trzech posłów Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Parlamentarzyści zagłosowali razem z PiS-em, co pozwoliło na wznowienie obrad. Wcześniej Sachajko tłumaczył, że doszło do pomyłki.

Choć Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej i Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej-PSL wskazali datę, do której miałyby być odroczone obrady (1 i 2 września), to - jak ujawnił w czwartek Michał Szczerba z PO - posłowie, którzy domagali się później reasumpcji, uzasadniali swój wniosek brakiem „podania daty odroczenia”.

Szczerba opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie wniosku, podpisanego przez grupę posłów. „Z uwagi na nieprecyzyjne zarządzenie głosowania o odroczenie bez podania daty odroczenia wnosimy o reasumpcję niniejszego głosowania” - napisali parlamentarzyści we wniosku o ponowne głosowanie. 

„Ten wniosek nie mógł stanowić podstawy do reasumpcji” - zauważył Szczerba, nazywając decyzję Elżbiety Witek „pozaregulaminowym bezprawiem”.

Marszałek Sejmu  stwierdziła, zarządzając powtórne głosowanie, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu. Nie opublikowała jednak tych opinii ani nie wskazała nazwisk jej autorów. Domaga się tego m.in. Sieć Obywatelska Watchdog Polska, w trybie informacji publicznej.

Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej
Polityka
Piątek: Komisja weryfikacyjna ma na celu ukrycie powiązań PiS-u z Rosją
Polityka
Ambasador Rosji zostanie wydalony z Polski? Morawiecki: Połowa mnie uważa, że tak powinniśmy zrobić
Polityka
Morawiecki: Niech się Tusk nie boi, każdy będzie mógł startować w wyborach