Putin ogłosił, że wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony z pierwotnie planowanych 63 lat do 60 lat. Wiek emerytalny dla mężczyzn nadal jednak ma być podniesiony do 65 lat. Dotychczas kobiety przechodziły w Rosji na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni - w wieku 60 lat.

Putin podkreślił, że liczba mieszkańców Rosji w wieku produkcyjnym zmniejsza się, dlatego zmiana jest konieczna.

Dodał, że podwyższenie wieku emerytalnego było "przez lata przekładane na później" co powodowało "wzrost inflacji i ubożenie społeczeństwa".

- Dalsze przekładanie (reformy) zagrozi stabilności i bezpieczeństwo rosyjskiego społeczeństwa - ostrzegł. 

- Tendencje, które obserwujemy dziś jeśli chodzi o demografię i produktywność siły roboczej świadczą o tym, że nie ma czasu do stracenia - stwierdził Putin. Dodał, że posunięcia władz Rosji muszą być "sprawiedliwe i zrównoważone". 

Uzasadniając decyzję o zmianie jeśli chodzi o nowy wiek emerytalny Rosjanek Putin zaznaczył, że kobiety "nie tylko pracują, ale też zajmują się dziećmi, domem i wnukami", więc "ich wiek emerytalny nie może zostać podniesiony wyżej niż mężczyzn". Według pierwotnych założeń reformy wiek emerytalny kobiet miał zostać podniesiony o 8 lat, a mężczyzn - o 5. Obecnie i mężczyźni, i kobiety mają pracować 5 lat dłużej.

Wcześniej rosyjskie związki zawodowe alarmowały, że Rosjanie mogą żyć za krótko, by mieć szansę na przejście na emeryturę.

Średnia życia Rosjanina - jak przypomina BBC - to 66 lat. Z kolei Rosjanki żyją średnio 77 lat - wynika z danych WHO.

W wyniku planowanych zmian w systemie emerytalnym poparcie dla Putina miało spaść z 80 do 64 proc. - wynika z sondażu państwowej agencji badania opinii publicznej VTsIOM.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Reforma emerytalna ma zacząć wchodzić w życie w 2019 roku. Wiek emerytalny mężczyzn będzie stopniowo podnoszony do 65 roku życia.