Giertych: PiS-owska rewolucja została zatrzymana

"Droga do zwycięstwa opozycji w wyborach roku 2019 i 2020 została otwarta" - pisze na swoim profilu na Facebooku były wicepremier Roman Giertych komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych.

Aktualizacja: 23.10.2018 10:49 Publikacja: 23.10.2018 10:41

Giertych: PiS-owska rewolucja została zatrzymana

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Zdaniem Giertycha "klęska PiS-u w wyborach samorządowych jest oczywista", mimo że "Kaczyński ogłosił zwycięstwo z kamienną twarzą" (PiS uzyskał według nieoficjalnych danych 32-33 proc. głosów, najwięcej spośród wszystkich komitetów).

Polacy wybrali. Obserwuj relację "Rzeczpospolitej"

Miarą porażki PiS jest - według Giertycha - to, że Prawu i Sprawiedliwości "nie udało im się wyeliminować PSL pomimo tego, że TVP, które stanowi czasami jedyny kanał informacji na wsi, zamieniło się w partyjną szczekaczkę".

Teraz - jak przewiduje Giertych - "samorządy, które dotychczas z obawy przed potęgą PiS nie stanowiły jawnych bastionów oporu, zamienią się teraz w część społeczeństwa obywatelskiego, które odsunie PiS od władzy". Stanie się tak ponieważ obecnie "wszyscy widzą, że PiS można pokonać i że wynik wyborów w 2019 jest otwarty".

Według Giertycha w efekcie "PiS nie będzie miał żadnych możliwości wykorzystać potencjału wymiaru sprawiedliwości do zastraszenia przeciwników" aż do wyborów. "A brak zastraszania ludzi doprowadzić musi do klęski PiS".

"Pan jednak miłuje prawo i sprawiedliwość, a nie Prawo i Sprawiedliwość" - przekonuje Giertych.

Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Pakt azylowy na kampanię PiS
Polityka
Przymusowa relokacja migrantów do Polski. Ziobro: Nie ma zgody
Polityka
Sondaż: Kto premierem po wyborach? Polacy wolą Tuska od Morawieckiego
Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka