Taką informację przekazał mediom europoseł Wiosny Robert Biedroń. Wcześniej trzech liderów koalicyjnego Klubu Lewicy ogłosiło swoje postulaty związane z KPO i zwróciło się do rządu o rozmowę i spotkanie. Lewica przedstawiła sześć głównych postulatów, które miałyby znaleźć odzwierciedlenie w planie.

Chodzi przede wszystkim o zarezerwowanie w Funduszu Odbudowy 30 proc. środków dla samorządów, przeznaczenie 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż (m.in. turystycznej), zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem, przekazanie 1 mld euro na szpitale powiatowe. Oprócz tego Lewica domaga się realizacji dwóch postulatów systemowych: przygotowania szczegółowego planu wydatków i powołania komitetu monitorującego wydawanie środków.

Klub Lewicy będą na spotkaniu z PiS reprezentować: wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, poseł Adrian Zandberg i lider Wiosny, a także m.in. szef klubu Krzysztof Gawkowski oraz wiceprzewodniczące Beata Maciejewska i Magdalena Biejat.

Rada Ministrów także we wtorek ma się zająć ustawą o zasobach własnych UE. Mimo sprzeciwu polityków Solidarnej Polski na posiedzeniu rządu ma zostać przyjęty projekt ustawy umożliwiającej przyjęcie całego budżetu Unii Europejskiej przez Polskę. —zuz