Podczas wspomnianej konferencji minister rolnictwa przekonywał, że potrzebna jest współpraca izb rolniczych z innymi organizacjami - między innymi z Polskim Związkiem Łowieckim.

PZŁ, zdaniem ministra, powinien zostać przekonany do prowadzenia działalności w interesie rolników. Bo, według Ardanowskiego, PZŁ nie czuł się w obowiązku ograniczenia populacji dzików w związku z ASF.

Minister Ardanowski spodziewa się zmian personalnych w kołach łowieckich i likwidacji tych kół, które nie chcą współpracować z rolnikami.

czytaj także: Ardanowski po rozmowach z rolnikami: Pustka intelektualna

Szef resortu rolnictwa poinformował, że wystąpił do komendanta głównego Policji o ochronę prowadzonych polowań, bo  "dopiero wtedy możemy od nich (PZŁ - red.) oczekiwać, że skutecznie zrealizują to również, na czym nam, rolnikom, zależy".

Ardanowski podkreślił też, że równie ważne są według niego hodowle prowadzone dla pozyskania mięsa, jak i te - dla futer i skór. Ubój rytualny z kolei będzie utrzymywany na potrzeby rynku muzułmańskiego.  A jeśli nie podoba się to organizacjom ekologicznym - "to trudno".

Minister rolnictwa narzekał, że trudno znaleźć chętnych do odstrzału zwierząt chronionych, nawet jeśli jest na to pozwolenie. Dlatego chce wystąpić o uznanie bobrów i żubrów za zwierzęta jadalne.

- Teraz nie wiadomo co z tym bobrem zrobić, nawet jakby się go upolowało – mówił. – A jeszcze jak ludzie sobie przypomną, że płetwa bobra ma – ponoć – właściwości afrodyzjaków, to się może okazać, że i problem bobrów się niedługo skończy - cytuje ministra portal farmer.pl.