Związany z Bractwem Muzułmańskim polityk był prezydentem Egiptu w latach 2012-2013. W poniedziałek 68-letni Mursi w czasie posiedzenia sądu zemdlał, osunął się na podłogę i zmarł - poinformowała egipska telewizja.

„Przemawiał przed sędzią przez 20 minut, po czym nagle stał się bardzo ożywiony i zemdlał. Szybko został przewieziony do szpitala, gdzie później zmarł” - podało źródło sądowe, cytowane przez Al Jazeerę.

Egipski prokurator powiedział, że Mursi został uznany za zmarłego w szpitalu o godz. 16:50 czasu lokalnego i że raport medyczny nie wykazał żadnych widocznych obrażeń na jego ciele.

Były prezydent cierpiał na wiele dolegliwości, w tym na cukrzycę, chorobę wątroby i nerek. W czasie jego pobytu w więzieniu skarżył się na zaniedbanie ze strony lekarzy, potęgowane przez złe warunki podczas uwięzienia.

Mursi został wybrany na urząd po tzw. "arabskiej wiośnie", kończąc 30-letnie rząd prezydenta Hosniego Mubaraka. Następnie został zdymisjonowany po masowych protestach i przewrocie wojskowym w lipcu 2013 roku. Ostatecznie był prezydentem tylko przez rok, choć został wybrany na czteroletnią kadencję.

Mursi napotkał silny opór dotychczasowych elit, pogarszająca się sytuacja gospodarcza doprowadziła do wielomilionowych protestów przeciwników islamistów - pisał o byłym prezydencie Jerzy Haszczyński.

W lipcu 2013 roku doszło do krwawej kontrrewolucji pod wodzą armii. Mursi i dziesiątki tysięcy Braci wylądowali w więzieniach, wielu z wyrokami śmierci czy dożywocia. Bractwo, pierwszą na świecie, najliczniejszą i najbardziej wpływową organizację islamistyczną, uznano za terrorystów i pozbawiono majątku.