Na konferencji prasowej w KPRM rzecznik rządu Piotr Mueller i dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra Arak mówili o zmianach w systemie podatkowym, zapowiedzianych w programie społeczno-gospodarczym PiS o nazwie "Polski Ład".

Według Muellera, przedstawione w "Polskim Ładzie" zmiany w podatkach będą korzystne lub neutralne dla 90 proc. podatników oraz dla 91 proc. emerytów i rencistów.

Czytaj także:
Kaczyński: Zjednoczona Prawica będzie przekształcona

- Do tej pory system funkcjonujący w Polsce był systemem nietypowym, wręcz niespotykanym jeżeli chodzi o skalę europejską, systemem, w którym de facto osoba, która zarabiała coraz więcej płaciła procentowo mniej danin publicznych - powiedział rzecznik.

- My chcemy ograniczyć tego rodzaju rozwiązania w systemie podatkowym, jednocześnie bardzo mocno wzmacniając służbę zdrowia, bo nakłady na służbę zdrowia wzrosną i będziemy mogli realizować bardziej skutecznie opiekę zdrowotną, będziemy mogli wzmacniać szpitale, będziemy mogli płacić lepsze wynagrodzenia personelowi medycznemu - oświadczył.

Kiedy rząd przedstawi odpowiednie projekty ustaw? Czy możliwe jest, że zmiany w systemie podatkowym wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.?

- W rządzie trwają prace nad przygotowaniem konkretnych projektów, one są dosyć zaawansowane - odparł Mueller.

- Jeśli chodzi o proces legislacyjny to chcielibyśmy, aby ostateczny projekt, po konsultacjach społecznych, był zaakceptowany przez rząd wczesną jesienią tego roku, a rozwiązania podatkowe żeby faktycznie weszły w życie od 1 stycznia 2022 r.

Rzecznik zapowiedział, że w związku z projektami odbędą się konsultacje społeczne. - Myślę, że ten proces taki już w formalnym tego słowa znaczeniu ma szansę rozpocząć się jeszcze przed wakacjami - zadeklarował Piotr Mueller.

"Polski Ład" PiS zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie drugiego progu skali podatkowej do 120 tys. oraz wprowadzenie jednolitej 9-proc. składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku.