Zadłużeni we frankach pomocy dla siebie szukają wszędzie. Po ulicznych marszach teraz przyszedł czas na polityków. W pierwszej kolejności padło na PiS.

Frankowicze napisali do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. - Pana partia pretenduje do miana zwycięskiej w tegorocznych wyborach. Nam, wyborcom, nie wystarczą jednak obietnice pomocy po wyborach, oczekujemy realnej pomocy już teraz – pisze Tomasz Sadlik, prezes Stowarzyszenia Pro Futuris, które zrzesza frankowiczów.

I pyta jak PiS może pomóc zadłużonym we frankach? - Ludzie oczekują konkretnej pomocy, która kosztuje mniej, niż tysiąc banerów, a będzie wielokroć skuteczniejsza – tłumaczy Sadlik.

Wylicza jakiej pomocy oczekują zadłużeni. Są to bezpłatne porady prawne w biurach, lokalach partii w całym kraju w zakresie negocjacji z bankami, które stosują klauzule abuzywne i nie zważają na reklamacje, a nawet łamią nawet postanowienia własnych umów.

Poza tym stowarzyszenie domaga się od PiS wsparcia działań zmierzających do ukrócenia samowoli banków poprzez monitorowania działań KNF, UOKiK i Prokuratury Generalnej oraz  "neutralizację działań lobby bankowego" – Biura Prawnego Związku Banków Polskich – w komisjach sejmowych. Chcą też wsparcia przez PiS projektów ustaw prokonsumenckich, np. projekt ustawy o likwidacji BTE autorstwa PSL.

- Powyższe postulaty da się zrealizować jeszcze przed wyborami prezydenckimi, a my, zwykli obywatele i wyborcy, potraktujemy realizację tych postulatów jako test –tłumaczy prezes Sadlik. I podkreśla, że tylko poważna partia, która rzeczywiście pomoże kredytobiorcom przed wyborami, będzie mogła liczyć na poparcie.

Stowarzyszenie nie czeka nawet na odpowiedź prezesa PiS. - Wystarczy ogłosić terminy i miejsce konsultacji prawnych w prasie i na stronach PiS – zauważa Sadlik.