Informację o rezygnacji Szczerskiego podało Radio RMF, później potwierdził ją sam zainteresowany. Jak przyznał, „nowa szefowa Komisji Europejskiej zaoferowała Polsce tekę ds. rolnictwa". Rezygnując, Szczerski miał zaproponować kandydaturę Janusza Wojciechowskiego. Rząd od wielu tygodni komunikował, że w polu zainteresowania jest „silna teka gospodarcza".

Czytaj także: Szczerski nie będzie wiceszefem NATO. Stanowisko dla Rumuna

– Rolnictwo spełnia ten warunek. To jeden z najważniejszych obszarów gospodarczych, którym zajmuje się Komisja Europejska – takie wytłumaczenie całej sytuacji słyszymy ze sfer rządowych. – Nie jest to jednak sfera zainteresowań czy dotychczasowej działalności Krzysztofa Szczerskiego – twierdzi nasz dobrze poinformowany rozmówca.

Nazwisko Wojciechowskiego miało pojawiać się w wewnętrznych rozważaniach obozu rządzącego już od kilkunastu dni. W lipcu Polska zaproponowała Szczerskiego.

Wojciechowski w latach 2004–2005 był prezesem PSL, od 2004 do 2016 roku był europosłem, a od 2016 roku jest przedstawicielem Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.