- Rosja jako światowy lider wyraziła zdecydowane poparcie dla suwerenności Wenezueli i jej prawa do pokoju. Dziękuje Rosji i wszystkim Rosjanom za ich zrozumienie i solidarność z ludem Wenezueli - powiedział dziś prezydent tego kraju Nicolas Maduro w wywiadzie dla telewizji Rossija24.

Wenezuelski prezydent podkreślał zażyłe kontakty z prezydentem Rosji, charakteryzujące się "wzajemnym zaufaniem".

Czytaj także: Trump zablokował aktywa Wenezueli

- Wielokrotnie spotykaliśmy się w Moskwie i na różnych płaszczyznach międzynarodowych. Stale wymieniamy się poglądami i propozycjami rozwoju stosunków dwustronnych oraz prowadzimy rozmowy telefoniczne - podkreślił Maduro. - Z pewnością w nadchodzących dniach i tygodniach będziemy nadal rozwijać nasze relacje.

Kryzys polityczny w Wenezueli zaostrzył się 23 stycznia, kiedy Juan Guaido, lider opozycji  i marszałek parlamentu ogłosił się tymczasowym prezydentem na wiecu w stolicy kraju Caracas.

Uznały go niektóre kraje, w tym Stany Zjednoczone, większość krajów UE, członkowie Grupy Lima (z wyjątkiem Meksyku), Australia, Albania, Gruzja i Izrael, a także Organizacja Stanów Zjednoczonych.

Z kolei obecny prezydent Wenezueli Nicolas Maduro uznał ten ruch za jako  stanu sterowany z  Waszyngtonu i zerwał stosunki dyplomatyczne z USA. Natomiast Rosja, Białoruś, Boliwia, Iran, Kuba, Nikaragua, Salwador, Syria i Turcja wyraziły poparcie dla Maduro.