Dwóch posłów Kukiz’15 odchodzi z Endecji

- Zadecydowały różnice koncepcyjne i programowe – mówią „Rzeczpospolitej” obie strony. To odpowiedź na pytanie, dlaczego posłowie Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski i Bartosz Józwiak odchodzą ze Stowarzyszenia Endecja.

Aktualizacja: 03.11.2016 13:56 Publikacja: 03.11.2016 13:50

Tomasz Rzymkowski (na zdjęciu po lewej stronie) na posiedzeniu komisji ws. Amber Gold

Tomasz Rzymkowski (na zdjęciu po lewej stronie) na posiedzeniu komisji ws. Amber Gold

Foto: PAP/ Tomasz Gzell

Tylko około pół roku trwała obecność obu parlamentarzystów w nowo powstałym stowarzyszeniu. Endecja, wolnościowcy, związkowcy i tzw. WoJOWnicy, to cztery frakcje, na które swoich posłów podzielił lider Paweł Kukiz.

Według informacji podanej w ostatnim numerze „Wprost”, Endecja „podobno zaczyna się rozpadać”, a przyczyną może być poseł Kukiz’15 i jeden z liderów nowej formacji Sylwester Chruszcz. - Całkowicie temu zaprzeczam, nie przez Sylwka. Mogę zapewnić, również za Bartka, że powody nie są personalne. To kompletna bzdura – zapewnia nas poseł Rzymkowski. – Zadecydowały różnice programowe i koncepcyjne. My z Bartkiem mieliśmy inną wizję, zupełnie inna wizja jest forsowana przez resztę kolegów – argumentuje.

Szczegółów jednak nie zdradza. Dodaje, że nie ma w planach powstania kolejnej formacji, a sam ma wystarczająco dużo pracy w Sejmie. Od niedawna zasiada też w komisji śledczej ds. Amber Gold, w której zamienił innego kolegę z Klubu posła Pawła Grabowskiego.

Próbowaliśmy skontaktować się z posłem Józwiakiem, ale mimo kilku prób, nie odebrał od nas telefonu. 

Z kolei poseł Chruszcz potwierdza, że odejście obu członków Kukiz’15 to prawda, ale dopiero dojdzie do spotkania, podczas którego rzeczowo zostaną wyjaśnione powody odejścia parlamentarzystów. - Stowarzyszenie jest dopiero na początku drogi, obaj mieli inną wizję – mówi „Rzeczpospolitej” były europoseł. – To ich decyzja – zapewnia.

Wiceszef Klubu Kukiz’15 i działacz Endecji Marek Jakubiak mówi, że nie ma przymusu bycia w stowarzyszeniu. – To, że Rzymkowski przechodzi do Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15 znajduje uzasadnienie, bo kwintesencją naszego działania jest zmiana konstytucji, a Tomek jest specjalistą-konstytucjonalistą – mówi „Rzeczpospolitej” Jakubiak. – Jego miejsce jest bezpośrednio przy Pawle (Kukizie - red.). Jego obowiązkiem jest, aby nie zapomnieć o zmianie konstytucji i cały czas nad tym pracować – dodaje poseł Kukiz’15.

Nie do końca się to pokrywa z prawdą, bo poseł Rzymkowski zapewnia nas, że od dawna jest członkiem stowarzyszenia, które dąży do zmiany ustawy zasadniczej…

Jakubiak komentuje też odejście drugiego z posłów. - Jeżeli chodzi o Józwiaka to mnie to zaskakuje. To człowiek nie tyle z Endecji, co z Unii Polityki Realnej i faktycznie są różnice w zdaniach – mówi nam wiceszef Klubu. – Józwiak nie powinien tego robić, jeśli jest człowiekiem… realnym właśnie, ale jakby co, to uznajemy to i nie ma problemu – dodaje.

W Endecji pozostaną inni posłowie Kukiz’15: Jakubiak, Adam Andruszkiewicz, Paweł Grabowski, Krzysztof Sitarski, Sylwester Chruszcz oraz publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Z naszych informacji wynika, że za około miesiąc odbędzie się w Sejmie kongres programowy stowarzyszenia, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Polityka
Departament Stanu USA "zaniepokojony" ustawą "lex Tusk"
Polityka
Dwa scenariusze dla darmowych leków
Polityka
Prezydent podpisuje "lex Tusk": Komisją PiS w Donalda Tuska
Polityka
Komisja mobilizuje i konsoliduje opozycję przed 4 czerwca
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Sondaż: PiS ma szansę na większość tylko z Konfederacją
Polityka
Prezydent o Donaldzie Tusku: Są granice pazerności na pieniądze