Tylko około pół roku trwała obecność obu parlamentarzystów w nowo powstałym stowarzyszeniu. Endecja, wolnościowcy, związkowcy i tzw. WoJOWnicy, to cztery frakcje, na które swoich posłów podzielił lider Paweł Kukiz.

Według informacji podanej w ostatnim numerze „Wprost”, Endecja „podobno zaczyna się rozpadać”, a przyczyną może być poseł Kukiz’15 i jeden z liderów nowej formacji Sylwester Chruszcz. - Całkowicie temu zaprzeczam, nie przez Sylwka. Mogę zapewnić, również za Bartka, że powody nie są personalne. To kompletna bzdura – zapewnia nas poseł Rzymkowski. – Zadecydowały różnice programowe i koncepcyjne. My z Bartkiem mieliśmy inną wizję, zupełnie inna wizja jest forsowana przez resztę kolegów – argumentuje.

Szczegółów jednak nie zdradza. Dodaje, że nie ma w planach powstania kolejnej formacji, a sam ma wystarczająco dużo pracy w Sejmie. Od niedawna zasiada też w komisji śledczej ds. Amber Gold, w której zamienił innego kolegę z Klubu posła Pawła Grabowskiego.

Próbowaliśmy skontaktować się z posłem Józwiakiem, ale mimo kilku prób, nie odebrał od nas telefonu. 

Z kolei poseł Chruszcz potwierdza, że odejście obu członków Kukiz’15 to prawda, ale dopiero dojdzie do spotkania, podczas którego rzeczowo zostaną wyjaśnione powody odejścia parlamentarzystów. - Stowarzyszenie jest dopiero na początku drogi, obaj mieli inną wizję – mówi „Rzeczpospolitej” były europoseł. – To ich decyzja – zapewnia.

Wiceszef Klubu Kukiz’15 i działacz Endecji Marek Jakubiak mówi, że nie ma przymusu bycia w stowarzyszeniu. – To, że Rzymkowski przechodzi do Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15 znajduje uzasadnienie, bo kwintesencją naszego działania jest zmiana konstytucji, a Tomek jest specjalistą-konstytucjonalistą – mówi „Rzeczpospolitej” Jakubiak. – Jego miejsce jest bezpośrednio przy Pawle (Kukizie - red.). Jego obowiązkiem jest, aby nie zapomnieć o zmianie konstytucji i cały czas nad tym pracować – dodaje poseł Kukiz’15.

Nie do końca się to pokrywa z prawdą, bo poseł Rzymkowski zapewnia nas, że od dawna jest członkiem stowarzyszenia, które dąży do zmiany ustawy zasadniczej…

Jakubiak komentuje też odejście drugiego z posłów. - Jeżeli chodzi o Józwiaka to mnie to zaskakuje. To człowiek nie tyle z Endecji, co z Unii Polityki Realnej i faktycznie są różnice w zdaniach – mówi nam wiceszef Klubu. – Józwiak nie powinien tego robić, jeśli jest człowiekiem… realnym właśnie, ale jakby co, to uznajemy to i nie ma problemu – dodaje.

W Endecji pozostaną inni posłowie Kukiz’15: Jakubiak, Adam Andruszkiewicz, Paweł Grabowski, Krzysztof Sitarski, Sylwester Chruszcz oraz publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Z naszych informacji wynika, że za około miesiąc odbędzie się w Sejmie kongres programowy stowarzyszenia, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.