„Kandydowanie premiera Donalda Tuska w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, byłoby bardzo dobrym pomysłem” – powiedziała w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press była premier Ewa Kopacz.

Podobnie rzecz widzi Michał Szczerba, poseł PO: „Donald Tusk to w tej chwili najbardziej doświadczony, ale i najbardziej doceniany polski polityk na świecie. Dla milionów Polaków jest on symbolem europejskiej Polski. Jest ich nadzieją i wielu z nich bardzo chciałoby takiego człowieka na stanowisku prezydenta”.

Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15 uważa jednak, że choć członkom PO Donald Tusk kojarzy się z czasem, kiedy wiodło im się najlepiej, to nie można tego samego powiedzieć o polskich obywatelach.

 

Prawie połowa ankietowanych nie chce, by Donald Tusk kandydował w 2020 roku. Za jest 41 proc. respondentów, a co dziesiąty nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej przeciwni są mężczyźni (51 proc.), osoby do 24. roku życia (66 proc.) oraz o wykształceniu średnim (53 proc.). Donalda Tuska jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 roku nie chcą również głównie osoby o dochodzie poniżej 1000 zł (57 proc.) oraz mieszkańcy wsi (55 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Zdaniem prof. Jacka Knopka z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu ostatnie wydarzenia związane z przylotem do Polski Donalda Tuska wyraźnie pokazały, iż polityk ten ma zarówno grupę zwolenników, jak i swoich przeciwników. - Prezentowany sondaż odzwierciedla tę statystykę. Na ten stan rzeczy wpływ wywarły m.in. ostatnie działania rządu RP, które były nieprzychylne osobie przewodniczącego Rady Europejskiej – ocenia prof. Knopek. 

Sam Donald Tusk pytany podczas środowej wizyty w Polsce o kandydowanie w wyborach prezydenckich nie dał jednoznacznej odpowiedzi: "Dzisiaj nie mam do tego głowy" – skwitował.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły