Informację o opuszczeniu przez księżniczkę Mako rodziny królewskiej podał japoński nadawca publiczny, NHK.

Mako jest jednym z czterech wnuków cesarza - obok jej młodszej siostry Kako, brata Hisahito i Aiko, córki księcia-następcy tronu Naruhito.

Jak zauważa Reuters malejąca liczba członków rodziny królewskiej - która jest odzwierciedleniem problemów demograficznych, z jakimi boryka się kraj, budzi obawy, że w rodzinie królewskiej zabraknie męskich potomków - i na tronie cesarskim zasiądzie kobieta, co nie podoba się japońskim konserwatystom.

Wybranek księżniczki Mako to Kei Komuro, prawnik z Tokio i były kolega z klasy księżniczki. Zgodnie z obowiązującym w Japonii prawem członek rodziny królewskiej nie może poślubić osoby z gminu - w takim wypadku traci przynależny mu tytuł i przestaje być traktowany jako członek rządzącego Japonią rodu.

Japońskie media, w ramach ciekawostki podają, że Komuro, prawnik z Tokio, w przeszłości odgrywał rolę "Księcia Morza" w kampanii promującej turystykę w regionie stolicy kraju.

Po ślubie księżniczka straci prawo do tytułowania się Jej Imperialną Wysokością księżniczką Mako, córką Akishino - i stanie się panią Kei Komuro.