Ogólnie dostępne ćwiczenia to nie rehabilitacja. Takie stanowisko zajął fiskus w sprawie niepełnosprawnej podatniczki, która musi nieustannie poddawać się zabiegom. Posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

Czytaj też: Jeśli ćwiczenia są częścią rehabilitacji, to opłata za bilet na basen może pomniejszyć dochód w PIT

Problem w tym, że dostępność usług profesjonalnych rehabilitantów finansowanych z NFZ jest bardzo ograniczona, a wnioskodawczyni nie ma środków na odpłatną rehabilitację. Korzysta więc z usług siłowni wyposażonej w odpowiedni sprzęt. Kobieta zapytała, czy ponoszone wydatki może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT odliczyć można wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. Nie dotyczy to jednak siłowni, które są ogólnodostępne. Są przeznaczone dla wszystkich chętnych, nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Ćwiczenia w siłowni nie są wykonywane pod nadzorem i przy instruktażu wykwalifikowanego rehabilitanta, co także przemawia za tym, że nie jest to zabieg rehabilitacyjny. Nie ma więc prawa do odliczenia wydatku.

Nr interpretacji: 0115-KDIT2.4011. 900.2020.1.MM