Odpowiedź na to pytanie jest ważna dla ustalenia, czy mamy do czynienia z serią wykroczeń, czy może jednym przestępstwem skarbowym. A to oczywiście rzutuje na wysokość kary grożącej podatnikowi.
W prawie karnoskarbowym obowiązuje zasada, że ten sam czyn zabroniony może stanowić tylko jedno przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe. Ale jednocześnie kilka czynów zabronionych popełnionych przez tego samego sprawcę może być potraktowane jako jedno przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
[srodtytul]Co to jest czyn ciągły[/srodtytul]
Zgodnie z art. 6 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=186065]kodeksu karnego skarbowego [/link](k.k.s.) dwa lub więcej zachowań podjętych przez sprawcę w krótkich odstępach czasu mogą stanowić jedno przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, jeśli sprawca działał w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem tej samej sposobności. Jest to tzw. czyn ciągły.
Pojęcie „krótkiego odstępu czasu” zastrzeżone jest jedynie do czynów, które polegają na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej.