Ulga na dzieci wciąż nie przysługuje liniowcom i ryczałtowcom – twierdzi Ministerstwo Finansów. Okazuje się jednak, że z łatwością mogą odzyskać całą kwotę odpisu.

– Załóżmy, że przedsiębiorca rozlicza się za pomocą stawki liniowej (albo ryczałtu) i płaci co miesiąc składki ZUS, w tym na ubezpieczenie chorobowe – mówi Artur Kowalski, doradca podatkowy w k-kancelaria.pl. – Ma trójkę dzieci. Ponieważ zachorował, ZUS wypłacił mu zasiłek. Wykazuje go w deklaracji PIT-37. I nabywa prawo do zwrotu ulgi na dzieci.

Musi być dodatkowy zarobek

Co na to skarbówka? Zdaniem Ministerstwa Finansów ulga na dzieci i – co za tym idzie – prawo do zwrotu niewykorzystanej kwoty odliczenia przysługuje wyłącznie osiągającym przychody opodatkowane według skali. – Takim przychodem jest właśnie zasiłek chorobowy – wyjaśnia Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. – Tak jak wynagrodzenie z umowy o pracę, o dzieło lub zlecenia. Uzyskanie takiego przychodu (niezależnie od jego wysokości) powoduje, że także liniowiec (bądź ryczałtowiec) może skorzystać z przysługującego odpisu na dzieci – wskazuje.

Składki powiększą kwotę zwrotu

Przypomnijmy, że zwrot ulgi dostaną rodzice, którzy mają za niski podatek, aby ją w całości odliczyć. Ale tylko do wysokości opłaconych składek ZUS, które podlegają odliczeniu. Uwzględnia się też tutaj składki płacone przez osoby, które rozliczają się stawką liniową albo ryczałtem. Pod warunkiem że nie zostały odliczone w zeznaniu PIT-36L (zeznanie dla płacących podatek liniowy) albo PIT-28 (ryczałt).

– Jeśli więc przedsiębiorca płacący podatek liniowy zrezygnuje z odliczenia składek w zeznaniu PIT-36L, powiększą one kwotę zwrotu wykazywaną w deklaracji PIT-37, gdzie wpisał zasiłek chorobowy (albo inne przychody rozliczane według skali) – tłumaczy Artur Kowalski. – Skorzysta na tym finansowo, bo bardziej opłaca się otrzymać bezpośredni zwrot ulgi, niż odliczać składki na ubezpieczenia społeczne od dochodu. Osoba mająca trójkę dzieci może zaoszczędzić prawie 3,5 tys. zł.

– Przepisy nie zabraniają takiego rozwiązania – zauważa Konrad Turzyński. – Fiskusowi może się nie spodobać, ale powinien je zaakceptować.

Z tego patentu można skorzystać już podczas wypełniania zeznania za ubiegły rok. Nowe przepisy o uldze na dzieci weszły wprawdzie w życie 1 stycznia, ale dotyczą też ubiegłorocznych rozliczeń.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Kwotę przysługującego zwrotu wykazujemy w formularzu PIT/UZ (składamy go z zeznaniem rocznym). Traktuje się go jak nadpłatę, co oznacza, że fiskus ma na przelew trzy miesiące (od dnia złożenia zeznania).

Rozliczając się za zeszły rok, możemy skorzystać z wyższego odliczenia. Wprawdzie na pierwsze i drugie dziecko można odpisać wciąż po 1112 zł, ale już na trzecie 2 tys. zł (poprzednio 1668 zł), a na czwarte i kolejne 2,7 tys. zł (wcześniej 2224 zł).