Reklama
Rozwiń
Reklama

Najem: odsetki od zaległego czynszu rozliczamy inaczej

Fiskus twierdzi, że właściciel wynajmowanego budynku może opodatkować ryczałtem tylko czynsz.

Aktualizacja: 07.07.2015 08:15 Publikacja: 07.07.2015 07:17

Najem: odsetki od zaległego czynszu rozliczamy inaczej

Foto: www.sxc.hu

Odsetki od zaległej zapłaty za wynajętą nieruchomość powinny być rozliczane według skali podatkowej. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.

Wystąpił o nią właściciel wynajmowanego budynku. Lokator spóźniał się z płatnościami, wystawił mu więc notę odsetkową. Pyta, jak rozliczyć przychód z tego tytułu. Chciałby opodatkować go tak jak czynsz, czyli 8,5-proc. ryczałtem. Jego zdaniem jest to możliwe, ponieważ odsetki wiążą się z najmem.

Skarbówka uważa jednak inaczej. Podkreśliła, że najem to osobna kategoria przychodu określona w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Można do niego stosować też ryczałtowe zasady opodatkowania. W ten sposób nie wolno jednak rozliczać odsetek od zaległego czynszu.

Uzasadniając to stanowisko, fiskus powołał się na art. 481 § 1 kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Zdaniem skarbówki odsetek nie można utożsamiać ze świadczeniem głównym, przez które rozumie się zachowanie zgodne z treścią zobowiązania. Wierzyciel może żądać odsetek, dopiero gdy dłużnik opóźni się ze spełnieniem zobowiązania. Mają one charakter uboczny względem świadczenia głównego.

Reklama
Reklama

W rozpatrywanej sprawie świadczeniem głównym jest czynsz. Odsetki są zaś świadczeniem dodatkowym, ubocznym, należnością z tytułu zwłoki w zapłacie. Nie stanowią więc przychodu z tytułu najmu i w konsekwencji nie można opodatkować ich ryczałtem.

Jak je w takim razie rozliczyć? Zdaniem katowickiej Izby Skarbowej jest to przychód z tzw. innych źródeł. Katalog takich przychodów znajduje się w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Wprawdzie odsetki nie są tam wymienione, ale – jak podkreśla fiskus – katalog ten jest otwarty i nie ma przeszkód, aby je do niego zakwalifikować.

Reasumując, odsetki trzeba rozliczyć na zasadach ogólnych. Przychód wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT-36. Teoretycznie można go pomniejszyć o koszty uzyskania (w wypadku odsetek ciężko jednak znaleźć takie wydatki, które można do nich przypisać).

Przychód z reguły będzie się więc równał dochodowi. Należy go zsumować z innymi (np. z etatu, zlecenia albo umowy o dzieło) i opodatkować według skali podatkowej. Czyli według 18- lub 32-proc. stawki PIT.

Warto jednak wspomnieć, że inne zdanie na temat rozliczania odsetek mają sądy. Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 289/12) podkreślił, że odsetki zależą od należności, z którą są związane, i stanowią jej integralny element. Dlatego należy je przypisać do tego samego źródła przychodów co należność główną. I opodatkować w ten sam sposób.

numer interpretacji: IBPBII/2/4511- 329/15/MW

Prawo w Polsce
Zmowa przetargowa Budimexu. Wyrok może utrudnić walkę o kolejne kontrakty
Prawo karne
Zapadł wyrok w sprawie afery SKOK Wołomin. 14 lat więzienia za wypranie blisko 350 mln zł
Praca, Emerytury i renty
Planujesz przejść na emeryturę w 2026 roku? Ekspert ZUS wskazuje dwa najlepsze terminy
Ubezpieczenia i odszkodowania
Sąd Najwyższy: to, że kierowca zapłaci za wypadek, nie zwalnia ubezpieczyciela
Prawo karne
Radosław Baszuk: Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich aresztowań, ale to nie przypadek Ziobry
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama