Reklama
Rozwiń

Witold Bagieński. Jak rodził się wywiad cywilny w Polsce Ludowej

Zdrady, oficerowie nieznający języków obcych, ale za to partyjni, kariera słynnego Marcela Reich-Ranickiego – o tym wszystkim przeczytamy w fundamentalnej pracy Witolda Bagieńskiego. Książka będzie punktem odniesienia dla wszystkich zajmujących się historią komunistycznych tajnych służb.

Publikacja: 04.05.2018 15:00

Naturalną „bazą werbunkową” i ważnym terenem działania oficerów wywiadu były Międzynarodowe Targi Po

Naturalną „bazą werbunkową” i ważnym terenem działania oficerów wywiadu były Międzynarodowe Targi Poznańskie. Zagraniczni biznesmeni przyjeżdżający do PRL byli nie tylko śledzeni. Jeśli nadarzyła się okazja, szantażowano ich wykorzystując historie obyczajowe lub nielegalny handel dewizami.

Foto: Reporter, Roman Burzyński

Wywiad cywilny PRL niemal od początku nękały zdrady i ucieczki funkcjonariuszy. Na jego kondycji negatywnie odbijały się również wewnętrzne „czystki", problemy dyscyplinarne funkcjonariuszy i znaczna rotacja kadr. Ich skutkiem były ciągłe reorganizacje i zmiany personalne. W efekcie kilkakrotnie musiano rozpoczynać pracę niemal od początku.

Cenzurę końcową „Dziejów wywiadu cywilnego Polski Ludowej w latach 1945–1961" historyka IPN Witolda Bagieńskiego wyznacza właśnie zasadnicza reorganizacja struktury wewnętrznej wywiadu, wymuszona zdradą i ucieczką na Zachód dwóch wysokich funkcjonariuszy Departamentu I kpt. Władysława Mroza i ppłk. Michała Goleniewskiego. Za ich sprawą zdekonspirowana została struktura wewnętrzna, metody pracy oraz tożsamość części kadry i agentury w kraju oraz za granicą. Była to najdotkliwsza porażka tajnych służb w całej ich dotychczasowej historii.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A