Pascal Bruckner. Paradoksy wielokulturowości

Polityka tożsamości podkreśla różnice, choć chce promować równość,w imię walki z rasizmem odkopuje stare uprzedzenia związane z rasą i narodowością.

Publikacja: 22.03.2019 18:00

Pascal Bruckner

Pascal Bruckner

Foto: AFP

Wyobraźmy sobie te jasne, ciemne lub kędzierzawe główki, które podczas przerwy na dziedzińcu zawierają znajomości, przedstawiając się jako „potomkowie niewolników, ludów kolonialnych, handlarzy żywym towarem, wieśniaków, bandytów, żebraków"! Dlaczego mielibyśmy wymagać od małego chłopca czy małej dziewczynki, by żyli zbrodniami, które trzy wieki temu być może popełnili pozostający w mroku dziejów nieznajomi z Nantes, Bordeaux, La Rochelle, skoro oni sami reagują alergicznie na wszelkie formy podporządkowania? Mówiąc krótko, w czasach, gdy Europa zakopała swe wielowiekowe spory i pojednała odwiecznych wrogów, tylko handel niewolnikami i imperializm pozostałyby poza historią – nie wolno by spoglądać na nie z dystansem, ale należałoby je karmić gniewem i namiętnościami, powtarzać jak mantrę słowa Faulknera: „Przeszłość nigdy nie umiera. Właściwie to nawet nie jest przeszłością".

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
„TopSpin 2K25”: Game, set, mecz
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił