Euro 2020 i mundial w Katarze zaszkodzą planecie

Ponad dwa miliony ton dwutlenku węgla trafiły do atmosfery z powodu piłkarskiego mundialu w Rosji. Euro 2020 nie będzie miało jednego gospodarza, a mecze odbywać się będą w 12 miastach rozsianych po kontynencie. Przez cztery tygodnie drużyny i kibice będą latać samolotami w tę i z powrotem. W czasie, gdy rośnie świadomość katastrofy klimatycznej, wydaje się to oderwane od rzeczywistości.

Publikacja: 17.01.2020 18:00

Stadion Khalifa International w Katarze to jedna z aren mundialu 2022. Można tam grać w piłkę, tylko

Stadion Khalifa International w Katarze to jedna z aren mundialu 2022. Można tam grać w piłkę, tylko jeśli potężny nawiew wtłacza chłodne powietrze

Foto: Anke Waelischmiller/Picture-Alliance/AFP

Euro rozsiane po kontynencie to wcale nie ostatni taki pomysł. W połowie 2017 r. Światowa Federacja Piłkarska (FIFA) zadecydowała, że mundial w 2026 r. odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku – czyli de facto na całym kontynencie północnoamerykańskim. Z Mexico City (najbardziej na południe wysunięte miasto turnieju) do Edmonton (najdalej na północy) jest 4700 km. Futbol wydaje się całkowicie odklejony od rzeczywistości.

A rzeczywistość to rekordowo rosnące temperatury, informacje o kolejnych falach upałów i anomaliach pogodowych latem, zimą zaś o pożarach na drugiej półkuli i braku śniegu na naszej. 2019 rok był drugim najgorętszym, od kiedy prowadzone są pomiary – wyprzedza go tylko rok 2016. Miniona dekada nie miała sobie równych, od kiedy ludzkość prowadzi badania. Tak wynika z raportu Copernicus Climate Change Service – programu obserwacji zmian klimatu, który jest finansowany przez Unię Europejską.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama