Reklama
Rozwiń
Reklama

Rutkiewicz i Krüger-Syrokomska: konflikt pod wielką górą

Wanda Rutkiewicz jest wyżej niż Halina Krüger-Syrokomska. Podejmuje nagle decyzję, żeby wejść na Gaszerbrum III z mężczyznami. Nici z czysto kobiecej wyprawy.

Publikacja: 14.06.2019 17:00

Halina Krüger-Syrokomska po pierwszym w historii zdobyciu Gaszerbrumu II w zespole kobiecym, 1975 r.

Halina Krüger-Syrokomska po pierwszym w historii zdobyciu Gaszerbrumu II w zespole kobiecym, 1975 r.

Foto: Archiwum rodzinne Janusza Syrokomskiego i Marianny Syrokomskiej-Kanteckiej

W 1975 roku polskie alpinistki z Haliną na czele jadą po raz pierwszy na kobiecą wyprawę w góry wysokie. Wyjeżdżają w Karakorum. Jest to pierwsza w historii narodowa wyprawa Polek. „Drżyjcie himalajskie szczyty. Alpinistki ostrzą czekany" – zapowiada tę ekspedycję „Sztandar Młodych".

Wyprawą kieruje Wanda Rutkiewicz i to ona dobiera sobie zespół. Mimo złych doświadczeń w Pamirze zaprasza do tego grona także Halinę. Nie ma przecież wtedy w Polsce bardziej doświadczonej alpinistki niż Krüger-Syrokomska.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Dodatkowe -10% na BLACK WEEK

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Week - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Granice wolności słowa w erze algorytmów
Materiał Promocyjny
Twoja gwiazda bliżej niż myślisz — Mercedes Van ProCenter
Plus Minus
„Grupa krwi": Duch ludowej historii Polski
Plus Minus
„Mroczna strona”: Internetowy ściek
Plus Minus
„Football Manager 26”: Zmagania na boisku
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępcy zwiększają skalę ataków na urządzenia końcowe – komputery i smartfony
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama