Detektyw ze skazą

Trzy najmocniejsze występy aktorskie Edwarda Nortona – w „Lęku pierwotnym" (1996), „Więźniu nienawiści" (1998) i „Podziemnym kręgu" (1999) – od lat plasują się w czołówce rankingów najlepszych ról filmowych w historii kina. Niemniej jednak jego reżyserski debiut – komedia romantyczna „Zakazany owoc" (2000), opowiadająca historię specyficznego trójkąta miłosnego, na który składali się katolicki ksiądz, rabin oraz ich wspólna przyjaciółka – spotkał się z mieszanymi opiniami, zarówno w kręgu krytyków, jak i publiczności.

Publikacja: 20.12.2019 17:00

Detektyw ze skazą

Foto: materiały prasowe

Po latach 90. przyszły dla aktora nieco chudsze czasy, nieobfitujące już w takim stopniu w pierwszoplanowe kreacje. Dziś powraca w autorskim stylu z nowym projektem. Na swoje barki wziął nie tylko główną rolę, ale również scenariusz, reżyserię i produkcję obrazu, nad którym pracował przez dwie dekady, a który stanowi adaptację bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej powieści kryminalnej Jonathana Lethema.

Lionel Essrog, bohater „Osieroconego Brooklynu", jest detektywem cierpiącym na zespół Tourette'a, choć w jego przypadku choroba nigdy nie została odpowiednio nazwana, mimo iż akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku, czyli już po zdiagnozowaniu przypadłości. Norton wciela się w postać z wyczuciem i empatią, nigdy nie przekraczając żadnej granicy w geście aktorskiej szarży. Gdy jego mentor i przyjaciel zarazem zostaje zamordowany w niejasnych okolicznościach, mężczyzna postanawia na własną rękę odnaleźć zabójcę, kierując się przy tym instynktem i intuicją. Przy okazji, jak nietrudno przewidzieć, odkrywa znacznie więcej; to, do czego dostęp był dotąd pilnie strzeżony. Wnet bowiem okazuje się, że nieplanowane uwikłanie w zbrodniczy proceder prowadzi do samego jądra ciemności, ulokowanego w nowojorskim ratuszu. Tam toczy się walka o władzę i wpływy, postępuje korupcja, a wszystko to dzieje się kosztem najsłabszych, najmniej uprzywilejowanych.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów