Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.07.2020 16:21 Publikacja: 18.07.2020 00:01
Pomysł jest prosty: dziennikarz Krzysztof Turowski pyta ekonomistę prof. Krzysztofa Opolskiego o naturę i karierę chciwości. Jako że jej symbolem jest pieniądz (po raz pierwszy pojawił się w VII w. p.n.e. na terenie dzisiejszej Turcji) to i zasadne jest odwołanie do historii banku. Pierwszy, założony w 1156 r. w Wenecji, miał charakter spółki rodzinnej. „Cały problem polega na tym, że banki nic nie tworzą. Sprzedają coś, co nie istnieje, jak napisał św. Tomasz z Akwinu. Banki żyją z pośrednictwa, a na pośrednictwie na ogół najlepiej się zarabia, co wcale nie musi oznaczać wyzyskiwania” – twierdzi ekspert. Jest też o tym, że kiedy „pieniądz zaczyna się odrywać od rzeczywistej wartości, a człowiek od rzeczywistych potrzeb – rodzi się trzecia siostra chytrości i chciwości – zawiść”.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Czy brutalność i kaprysy amerykańskiego prezydenta to na pewno największe zagrożenie dla Europy?
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas