Jan Maciejewski: Epidemii nie wystarczy przetrwać, trzeba na nią odpowiedzieć

Akurat w tę informację uwierzyłem od razu. Od początku wydawała się wiarygodna dużo bardziej od każdej z aktualizowanych z godziny na godzinę statystyk i prognoz. W fakcie, że Francuzi i Włosi rzucili się na „Dżumę" Alberta Camusa, że książka ta znika z półek prawie równie szybko jak ryż, mydło i papier toaletowy, jest coś tak naturalnego, zdrowego i ludzkiego, że aż trudno nie myśleć o nim z wdzięcznością.

Publikacja: 13.03.2020 17:00

Jan Maciejewski: Epidemii nie wystarczy przetrwać, trzeba na nią odpowiedzieć

Foto: AdobeStock

Wyobrażać sobie tę chwilę, kiedy na liście materiałów niezbędnych do przetrwania epidemii odhaczali kolejne punkty i gdy okazało się, że potrzebują czegoś więcej niż tylko środków dezynfekujących i konserw. Że stali się nie tylko uczestnikami wydarzenia, ale i zostało im rzucone wyzwanie; epidemii nie wystarczy przetrwać, trzeba na nią odpowiedzieć. Po cichu i nie wprost, w wymuszonym przez standardy bezpieczeństwa i higieny odosobnieniu; udzielić odpowiedzi nieuchwytnej jak moment, w którym dochodzi do zarażenia i niewidzialnej jak wirus. Może i nie ochroni przed chorobą, ale może uratować duszę.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama