Reklama
Rozwiń

Wyjść z siebie i nie wrócić

Tadeusz Dąbrowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów poezji średniego pokolenia. Na co dzień związany z redakcją czasopisma literackiego „Topos", właśnie ogłosił swoją kolejną książkę z wierszami – „Scrabble".

Publikacja: 21.08.2020 18:00

Wyjść z siebie i nie wrócić

Foto: materiały prasowe

Autor „Czarnego kwadratu" (2009) jest poetą materialnych konkretów, wokół których krążą jego twórcze myśli. Trzyma się świata przedmiotów, jakby w przekonaniu, że bez nich tracimy orientację i rezon. Ale w tym suchym, sprawozdawczym tonie, w poetyce szorstkości, objawia się nam niekiedy metafizyczny rewers. Jakaś niezgłębiona niewiadoma mości się w opisywanych przedmiotach i zjawiskach. O śmierci pisze Dąbrowski bez ceregieli, ale zachowuje powagę wobec jej niepoznawalności. O formach, jakie może przyjmować współczesna religia, pisze krytycznie, ale już o wierze przejmująco i nierozstrzygalnie. Człowiek z tych wierszy uwikłany jest we własne chucie, które mają potencjał, by wywracać życie do góry nogami. Zaplątany jest też we własne myśli, od których trawi go czasami wewnętrzna gorączka. Wreszcie zanurzony jest w swe własne poszukiwania – to nieustanne próby wyjścia poza to, co fizyczne, co dobitnie łączy człowieka ze sferą profanum. Pochłonięty rozmową z mistrzami poeta nieustannie dialoguje z Różewiczem, Staffem, Miłoszem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie