Rząd Donalda Tuska nie sfałszuje wyników wyborów prezydenckich. Ale będzie grał taką możliwością

Ewentualna reakcja na potencjalną groźbę przejęcia władzy w Polsce na powrót przez prawicę mogłaby wpisać się w groźne zachodnie trendy.

Publikacja: 10.01.2025 08:05

Już niedługo ci, którzy radykalnie kwestionują politykę państwa, mogą zostać uznani w Niemczech za p

Już niedługo ci, którzy radykalnie kwestionują politykę państwa, mogą zostać uznani w Niemczech za podejrzanych o stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa. Na zdjęciu: niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser odwiedza miejsce ataku samochodowego na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu 21 grudnia 2024 r.

Foto: John MACDOUGALL / AFP

Czy powtórzenie w naszym kraju „wariantu rumuńskiego” – rozumianego, czy to dosłownie jako zwycięstwo kandydata prawicy i następnie unieważnienie wyborów pod zarzutem otrzymania przezeń podejrzanego wsparcia z zagranicy, czy też szerzej w ramach użycia w celu niedopuszczenia zwycięzcy do objęcia urzędu jakiegoś innego pretekstu lub dokonanie wcześniejszej manipulacji, zniekształcającej wynik, jest możliwe?

Na to pytanie można odpowiedzieć na kilka sposobów. Można zastanawiać się nad możliwością istnienia takich intencji w „grupie trzymającej władzę” i tego, czy do pomyślenia jest, że spróbuje ona te intencje zrealizować. Ale można też rozważać to, czy jest realne, aby jej się to udało, o ile spróbuje. Rozwiązanie obu tych kwestii może być różne. Zanim jednak zaczniemy je analizować, pomyślmy, dlaczego w ogóle je stawiamy. Bo niby po co rządzący mieliby rozpatrywać takie scenariusze, skoro Rafał Trzaskowski może w pełni wygrać wybory najzupełniej uczciwie, i to z bezpiecznym dystansem? I na dobitkę dziś więcej wskazuje na taką możliwość niż na jakąkolwiek inną?

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Anioły w Warszawie”: Anioły i syreny u schyłku PRL-u
Plus Minus
„Ćma”: Polski superbohater słabości ma pod dostatkiem
Plus Minus
„Legioniści”: Historia Bałtów z Waffen-SS wydanych Sowietom. Powieść? Reportaż?
Plus Minus
„Właściwy moment. Pół wieku z aparatem”: Czyhanie na błysk
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Rozdzielenie”: Najbardziej filozoficzny serial wśród streamingowej rozrywki