Zmroziły mnie wyniki badań przedstawione kilka dni temu przez Instytut Badań Edukacyjnych. Otóż z analiz OECD dotyczących edukacji, słynnego badania PISA, wynika, że jest dziedzina, w której polscy 15-latkowie zajmują pierwsze miejsce. W części, w której badano motywację do nauki i ciekawość poznawczą, zadano młodzieży pytanie o to, czy zgadza się ze stwierdzeniem „Uwielbiam się uczyć nowych rzeczy w szkole”. Jeśli idzie o polskich 15-latków, odsetek wypowiedzi pozytywnych dał im wspomniane pierwsze miejsce. Niestety, pierwsze od końca. Polscy nastolatkowie są więc – według tego badania – najmniej ciekawą świata grupą na tle ich rówieśników w Unii Europejskiej.