Reklama
Rozwiń

Dlaczego mamy kiwnąć palcem, gdy klimat się zmienia?

Odpowiedź na pytanie o nasze powinności w obliczu zmian klimatycznych nie jest prosta.

Publikacja: 08.11.2024 15:48

Wbrew opinii rozmaitych polityków i proklimatycznych aktywistów wcale niełatwo jest ustalić, co na t

Wbrew opinii rozmaitych polityków i proklimatycznych aktywistów wcale niełatwo jest ustalić, co na temat zmian klimatycznych „twierdzi nauka”, jak to często ujmują. Już samo takie postawienie sprawy powinno budzić nasze zdziwienie. Na zdjęciu warszawski protest Ostatniego Pokolenia, 11 września 2024 r.

Foto: Marek Antoni Iwanczuk/Zuma Press/Forum

Tematyka ekologii i walki o klimat już od dłuższego czasu nadaje kierunek polityce europejskiej, przenika popkulturę i zaprząta głowy zarówno jej zwolenników, jak i osób sceptycznie czy wręcz wrogo do niej nastawionych. A jest się nad czym głowić, bo w dyskusji tej przecinają się wątki moralne, wskazujące na nasze zobowiązania wobec planety, klimatu tudzież przyszłych pokoleń, z ekonomicznymi i gospodarczymi, politycznymi i społecznymi. Trudności wynikają więc nie tylko z powodów światopoglądowych, jak niektórzy mogliby chcieć to widzieć, ale ze złożoności zagadnienia, ważenia argumentów z różnych dziedzin wiedzy, gdzie niepodobna być ekspertem w nich wszystkich. To z kolei pozwala regularnie eliminować z dyskusji argumenty niepożądane poprzez podważenie kompetencji strony polemizującej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka