Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 11.09.2024 06:08 Publikacja: 09.08.2024 17:00
Foto: MATERIAŁY PRASOWE
Plus Minus: Rozmawiamy niedługo po wydaniu przez panią książki skierowanej do naukowców spoza Polski, z której dowiedzą się między innymi, jak funkcjonowały media za żelazną kurtyną. Skąd pomysł na tę publikację?
W 2019 r. zainicjowałam cykliczną konferencję pt. „Polityka a media, media a polityka”. Spotkaliśmy się najpierw w Krakowie, to były rozważania na temat relacji polityki i mediów w Polsce. Następnie spotkaliśmy się w Warszawie w środowisku akademickim i mówiliśmy o tych samych relacjach w Europie. Ostatnia konferencja odbyła się w 2022 r. i dotyczyła tychże relacji w świecie. W momencie kiedy zebrałam część tekstów z tych spotkań, pomyślałam, że warto je opublikować gdzieś na arenie międzynarodowej. Rozpoczęliśmy współpracę z wydawnictwem Brill. Znaleźli się chętni wśród moich referentów, ale nie tylko – także z całego środowiska historyków, politologów, medioznawców. I tak się to zrodziło.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Niemcy chcieli mieć w Generalnej Guberni zarówno wysokie plony, jak i polskich pracowników na robotach w Rzeszy, co było sprzecznością nie do rozwiązania.
Kijowskie elity uparły się, żeby nas do siebie zniechęcić, lecz to nie powód, aby działać pod dyktando rzekomych realistów przedstawiających nam apokaliptyczne zagrożenia związane z ukraińskim narodem.
W czasach, gdy filmy o superbohaterach szorują po dnie box office, popularność „The Boys” z każdym sezonem rośnie. W czym tkwi tajemnica sukcesu tej produkcji?
W takie nieudane zdania, chybione porównania, pęknięte i nieszczere fabuły chce się wierzyć. W takie resztki śmiałków, takie stosy trupów. Bo one są dowodem może mocniejszym niż jakikolwiek inny na to, że coś jednak jest po drugiej stronie.
Popularna niegdyś powieść „Shantaram” inspiruje po latach, aby przyjrzeć się bliżej stolicy Indii.
Apologeci dawnego pierwszego sekretarza radzieckiej partii i szefa KGB widzą w nim – i zgoła słusznie! – patrona „specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukraińcom. Zapominają dodać, że miał wydatny udział w pierwszej takiej w dziejach powojennego ZSRR krwawej operacji wojennej – w Budapeszcie.
Wytyczne ministerstwa trzeba traktować jak dodatkowe drogowskazy, którędy da się legalnie dostać do lekarza przerywającego ciążę.
Podczas tegorocznego Campusu Polska Przyszłości premier Tusk przyznał, że do uchwalenia liberalizacji ustawy antyaborcyjnej „nie ma w tym Sejmie większości”, a referendum robić nie będzie, bo większość aktywistek jest przeciw takiemu głosowaniu. Klimat jednak – jak to w Polsce – może się zmienić.
Nie ma dziś w Niemczech ważniejszego tematu niż imigracja. Świadczą o tym badania opinii publicznej, jak i ożywiona debata polityczna.
Dzisiaj przed Kamalą Harris stoi najtrudniejsze zadanie w jej politycznej karierze. Musi pokazać Amerykanom oblicze przywódcy i udowodnić, że zasługuje na ich zaufanie. A to zadanie karkołomne w starciu z nieobliczalnym Donaldem Trumpem.
Gdy pojawia się problem mianowania niepartyjnego, acz wybitnego specjalisty na odpowiedzialne stanowisko, to nacisk dawnych, demokratycznych (a jakże!) partyjnych autorytetów na nowo wybranych decydentów bywa tak silny, że następuje zmiana decyzji
Wytyczne prokuratora generalnego ws. aborcji dają pewne wskazówki śledczym. Całkowicie nie zgadzam się natomiast z tym, co usłyszałem od ministry zdrowia – mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, karnista.
Rząd Hiszpanii rezygnuje z przyznawania państwowych nagród dla najlepszych torreadorów. Zainteresowanie corridą wśród Hiszpanów słabnie, w konsultacjach społecznych rekordowy odstetek respondentów poparł likwidację nagrody.
Nowe badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Ipsos dla Earth4All i Global Commons Alliance pokazuje, że zdecydowana większość obywateli najważniejszych gospodarek świata domaga się bardziej zdecydowanych działań w obronie klimatu i chce uznania ekobójstwa za przestępstwo. Co oznacza to pojęcie?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Donald Trump w czasie debaty prezydenckiej organizowanej przez ABC mówił dłużej (42 minuty i 52 sekundy) niż Kamala Harris (37 minut i 36 sekund). Jakie są pierwsze komentarze po debacie?
Po debacie prezydenckiej w USA, w której Kamala Harris zmierzyła się z Donaldem Trumpem, popularna amerykańska piosenkarka, Taylor Swift ogłosiła na Instagramie kogo popiera w nadchodzących wyborach.
Harry Kane w meczu grupy B2 Ligi Narodów zdobył oba gole w wygranym przez Anglię 2:0 meczu z Finlandią. Dla Kane'a było to setne spotkanie w barwach angielskiej reprezentacji.
W nocy z wtorku na środę czasu polskiego w prezydenckiej debacie organizowanej przez telewizję ABC News zmierzyli się ze sobą kandydatka partii Demokratycznej na prezydenta, wiceprezydent Kamala Harris i Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta. Kandydatów pytano między innymi o wojnę Rosji z Ukrainą, ale też o stan gospodarki i politykę migracyjną.
Profilaktyka to najtańszy i najlepszy sposób na zapewnienie dobrego zdrowia i długiego życia. Z drugiej strony starzejące się społeczeństwo to potężne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Na krótko przed posiedzeniem KERM (Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów) i pierwszymi po wakacjach obradami Sejmu spór w rządzie i koalicji o „Kredyt 0 proc.” cały czas trwa.
Prawybory niszczą amerykańską demokrację. Polscy politycy też z nimi eksperymentowali, ale na szczęście zrezygnowali. I bardzo dobrze, bo jeśli chcemy zachować liberalną demokrację, powinniśmy ograniczać, a nie poszerzać, władztwo demos.
Wytyczne ministerstwa trzeba traktować jak dodatkowe drogowskazy, którędy da się legalnie dostać do lekarza przerywającego ciążę.
Niestety coraz mniej osób rozumie, że słowo ma ogromną moc, i źle użyte, może doprowadzić do wielu tragedii.
Żadna ze stron trwającej od ponad dwóch lat wojny nie jest w stanie przełamać impasu. I żadna nie chce zrobić kroku wstecz jako pierwsza. Pozostają więc drony i rakiety.
Produkty z naszych zakładów w Elblągu oraz we Wrocławiu trafiają do elektrowni na całym świecie. Dostosowujemy naszą ofertę do przyszłych wymogów rynku – mówi Sławomir Żygowski, prezes GE Vernova w Polsce.
Duża ilość przepisów związanych ze zrównoważonym rozwojem to trudne wyzwanie dla biznesu, lecz można je też potraktować jako szansę na wzrost.
Nie było dowodów na istnienie grupy, ale sąd mógł to kupić.
Jak tłumaczyć egzekucję z minimalnego wynagrodzenia.
Dalszy rozwój gospodarki Polski będzie wymagał zwiększenia innowacyjności. Jest jeszcze sporo do zrobienia – mówi Leszek Stypułkowski, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego odpowiedzialny za obszar relacji, operacji i rozwoju technologicznego.
W sierpniu br. portal rolniczy Farmer.pl powrócił do komentowania skutków ustawy „wyłączeniowej” z 2011 roku. Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów dotyczących polskiego rolnictwa, jakie parlament uchwalił po 1989 r.
Paragonowa akcja skarbówki wywołuje wiele emocji. Nawet jej krytycy przyznają jednak, że jest potrzebna.
Byli adwokaci i radcowie prawni, którzy zostali sędziami na skutek rekomendacji neo-KRS, zostaną asystentami sędziów. Akademicy trafią do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
Jedyną szansą na udrożnienie szeroko rozumianej cywilnej części sądownictwa jest pełna elektronizacja postępowań.
Międzynarodowy charakter grupy kapitałowej nie wyłącza przyjęcia wspólnych procedur zgłoszeń wewnętrznych.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki nie ukrywa swoich ambicji politycznych. Wprost mówi o swojej gotowości startu w wyborach prezydenckich jako kandydat PiS. A tymczasem prezes IPN ma być z założenia apolityczny.
Trudne rzemiosło, jakim jest utrzymanie władzy, nieodłącznie wiąże się z twardą, czasem dość bezwzględną polityczną grą. Nawet jednak na najbardziej ubitym demokratycznym polu istnieje wyraźna granica, za którą determinacja władzy, dla zbyt wielu wyborców, staje się popisem pustej buty i arogancji.
Wydarzenia w wymiarze sprawiedliwości zaczynają przypominać scenariusz filmów mistrza dreszczowców i suspensu: na początku jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas