Pamięć jest najważniejsza

Hasło „Historia mówi przez pokolenia” zobowiązuje. Niezwykłe atrakcje czekają więc zarówno na dorosłych, jak i najmłodszych gości Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej.

Publikacja: 14.06.2024 17:00

Pamięć jest najważniejsza

Foto: mat.pras.

Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest pamięć o bohaterach naszej niepodległości, takich jak zmarły niedawno major Zenon Wechmann. Całym swoim życiem dawał przykład, jak należy żyć i walczyć o takie ponadczasowe wartości, jak wolność i demokracja. Był wzorem dla młodego pokolenia, i to takich jak pan Zenon świadków naszej historii chcemy przypominać podczas Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej.

Przez dwa dni, 18 i 19 czerwca 2024 r., na Międzynarodowych Targach Poznańskich będziemy mówili o naszej najnowszej historii oraz o tym, jak jej uczyć, wykorzystując dostępne narzędzia, w tym nowoczesne technologie. Dla gości Kongresu przygotowaliśmy liczne atrakcje, m.in. wyjątkowy koncert „Odyssea”, którego kompozytorem jest wybitny belgijski artysta Henri Seroka. „Odyssea” poprzez muzykę i animacje nawiązuje do historii Odyseusza oraz porusza uniwersalny temat wędrówki w poszukiwaniu domu. Odyseusz, król Itaki, wędruje przez wiele lat, pragnie wrócić do domu, przepełniony tęsknotą za bliskimi i ojczyzną, ale w podróży napotyka liczne przeszkody, które sprawiają, że powrót jest cały czas niemożliwy. Temat ten bezpośrednio łączy się z losami Polaków podczas II wojny światowej. Wielu z naszych rodaków straciło wówczas swój dom i zostało przesiedlonych do ZSRS. Żołnierze, podobnie jak Odyseusz, zmuszeni zostali do emigracji, a walcząc na różnych frontach wojny, liczyli na jej zakończenie i szczęśliwy powrót do ojczyzny. Jednym z nich był Henryk Seroka, ojciec kompozytora, żołnierz 24 Pułku Ułanów 1 Dywizji Pancernej, który pod dowództwem gen. Stanisława Maczka brał udział w wyzwoleniu północno-zachodniej części Europy.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą