Jan Maria Jackowski: Jarosław Kaczyński zawsze uważał, że istnieje coś takiego jak mądrość etapu

Współpraca z Jarosławem Kaczyńskim układa się tylko wtedy, gdy ma przystawiony pistolet do skroni. Wtedy jest miły, sympatyczny, opowiada dykteryjki. A gdy tego nie ma, to całą energię skupia na ograniu osoby, z którą się umawiał - mówi dr Jan Maria Jackowski, analityk polityczny, były parlamentarzysta.

Publikacja: 01.03.2024 17:00

Stefan Maszewski/REPORTER/east news

Stefan Maszewski/REPORTER/east news

Foto: Stefan Maszewski/REPORTER

Plus Minus: Koalicja rządząca powołała trzy komisje śledcze do badania afer PiS, zespół poselski do zbadania wszystkich zbrodni Zjednoczonej Prawicy i wymiata zewsząd ludzi nominowanych przez PiS. Czy partia Jarosława Kaczyńskiego zasłużyła na tak srogą karę?

Na pewno powinna się była jej spodziewać. Jest takie powiedzenie: „kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. Obecne rozliczenia są wynikiem stylu sprawowania władzy przez PiS, podejścia do zasad i procedur wypracowanych po 1989 roku, braku szacunku dla prawa, aroganckiego sposobu traktowania ludzi. Jeszcze przed wyborami mówiłem, że jeżeli opozycja dojdzie do władzy, to rozliczanie PiS nie będzie rytualne, że nastąpi zdecydowane oczyszczanie struktur państwa z wpływów jednej opcji politycznej. I to jest zmiana, bo w przeszłości każda nowa ekipa, która przychodziła do władzy, zapowiadała, że rozliczy poprzedników, ale robiła to symbolicznie. PiS też na początku robiło audyty w ministerstwach, powołało komisje śledcze, rozpoczęły się postępowania prokuratorskie. Ale na wyroki to się nie przełożyło. Tym razem wygląda to inaczej.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia